Ani koupelna nemusí být smutná. Je jako stvořená pro krásné kapradiny

Ani koupelna nemusí být smutná. Je jako stvořená pro krásné kapradiny

Kapradiny patří mezi nejstarší květiny vůbec. Vyznačují se nejen zvláštním vzhledem, ale především tím, že nepotřebují mnoho vody. Je to jedna z nejoblíbenějších pokojových rostlin, protože se hodí například do koupelny, kde je vysoká vlhkost. Jestliže chcete, aby kapradiny vydržely co nejdéle, vyplatí se jim věnovat trochu více péče. Jaké triky na ně budou fungovat?

Jaké podmínky kapradinám vytvořit?

Kapradiny mají rády nejen stálé místo, ale hlavně světlo a také je potřeba jim zajistit optimální teplotu. Jedná se totiž o teplomilné rostliny, kterým se bude nejlépe dařit při teplotách mezi 18 až 23 stupni. Na podzim a později na zimu jim bude stačit teplota mezi 15 až 18 stupni. Kapradinám je potřeba dopřát hlavně světlo, na druhou stranu je nikdy nenechávejte na přímém slunci, protože snadno může popálit listy.

Mohlo by vás zajímat:  Štětec a barvu nebudete potřebovat. Čistou stěnu jde získat mnohem jednodušeji

Jestliže chcete mít kapradinu jako ozdobu svého domova, bude nutné jí zajistit ještě další podmínky, aby se jí dařilo. Vhodné je umístit ji na severní nebo západní stranu, kde bude mít světlo, ale zároveň ne přímé paprsky. Pokud nemáte možnost a musíte ji položit na východ, dělejte tak, aby byla na horních skříních. Sluneční paprsky nebudou dopadat přímo na listy a rostlina bude chráněná.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zjistit, kolik je v místnosti vlhkosti?

Kapradina potřebuje také optimální vlhkost, díky které se jí bude nejen dařit, ale některé odrůdy mohou také kvést. V jejich přirozeném prostředí je vysoká vlhkost, proto se kapradina hodí také do koupelen nebo si ji můžete dát do sklepa, kde se vlhkost pohybuje vysoko. Jestliže nevíte, jak moc vlhko máte v bytě, můžete si koupit vlhkoměr, který bude hodnotu vlhkosti pravidelně měřit.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim přináší do bytového designu mnoho inspirace a nápadů

Na zvlčení se pak hodí nejen zvlhčovače na radiátor, ale také elektrické, které jsou dnes snadno k dostání. Kapradina potřebuje mít stálé místo, protože se snadno může vystresovat a kvůli tomu pak nebude růst. Vadnutí poznáte podle žlutých listů, objevit se ale mohou také další příznaky.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/fern-care-guide/
Přidat na Seznam.cz