5 nejčastějších chyb při úklidu zbytečně přidělává práci. Naučte se uklízet konečně efektivně
Každý ho chce mít hlavně rychle z krku, co si budeme namlouvat. Řeč je o úklidu, který většinu lidí nebaví, i když se najdou výjimky. Právě rychlost a snaha mít rychle hotovo často vedou k chybám, kterých se uklízející dopouští, a výsledky pak nejsou uspokojující. Jakých chyb je třeba se při uklízení vyvarovat a jak mít domácnost čistou bez práce navíc?
Špatně zvolené mycí prostředky
Jarem všechno? Tato volba není úplně nejvhodnější, obdobně by se neměly speciální prostředky na nábytek používat na elektroniku, protože může dojít k jejímu nevratnému poškození. Zatímco na klasický nábytek se používají speciální oleje nebo prostředky pro ošetření dřevěných ploch či laminátů, pro nerezové zase výrobky, které dokáží odstranit silně ulpívající nebo mastné a připečené nečistoty. Vždy je nutné se řídit složením a návodem, který je uvedený na zadní části, vyhnete se tak zdlouhavé práci i poškození vybavení či spotřebičů.
Okna se nemyjí za přímých slunečních paprsků
Asi nikoho nenapadne mýt okna, když prší, ale proč by se neměla čistit za jasného slunečního počasí? Ideální čas na mytí oken je pozdní odpoledne, podvečer nebo v době zatažené oblohy a při teplotách okolo 20 °C. Běžné čističe oken totiž rychle vyprchávají a vlivem přetírání „na sucho“ pak vznikají nevzhledné pruhy.
Studená voda neodstraní nečistoty důkladně
Lidé se snaží často šetřit, proto k otírání povrchů nebo mytí podlah používají pouze studenou vodu. Teplá voda bude nejen čistit lépe, odstraní se dokonale nečistoty, mastnota i bakterie, současně mycí prostředek bude efektivněji účinkovat.
Drhnutí koberce ničí vlákna
Usilovné drhnutí rovná se efektivnější čištění? U koberců toto pravidlo rozhodně neplatí, skvrny na vláknech se neodstraní, dokonce se dostanou hlouběji a flek je o poznání větší. Namísto drhnutí je vhodnější použít lžičku jedlé sody, pro omytí celé plochy pak mýdlové vločky smíchané s jedlou sodou a vodou v poměru 2 : 1 : 2.
Opomíjení těžko dostupných míst
Co si budeme namlouvat, hůře dostupná místa jsou často méně viditelná, tak se na ně trochu vědomě při úklidu zapomíná. Jedná se o různá zákoutí, místa pod nábytkem, u svítidel na stropě nebo na horních policích či na skříni. Pro hůře dostupná místa se hodí používat teleskopické prachovky a smetáky, v některých případech se vyplatí mít po ruce parní čistič pro obzvláště znečištěná místa.
Zdroj: https://www.merrymaids.com/cleaning-tips/tidy-home/how-to-stop-making-these-5-common-cleaning-mista/