Zlikvidovat blechu alternativními metodami je stále těžší, zabírají jen ty prověřené a ne vždy stoprocentně

Ať už žijete v domě nebo bytě, spoustu z vás provází životem domácí mazlíček. Krom vlídnosti a lásky nám ovšem může nevědomky k úspěšné likvidaci. 

Jak probíhá zamoření blechami

Bezprostředně po oplodnění hledá samička hostitele, kterému by mohla, pomocí svého bodavě sacího ústrojí, sát krev. Díky stavbě svého těla je schopna doskočit až 30 cm. Pokud se ji do cesty postaví váš mazlíček, nic ji nebrání v příjmu potravy, jak pro ni, tak pro její vajíčka, kterých je schopna vyprodukovat až 500. Z těchto vajíček se, po týdnu až dvou týdnech, stávají larvy, které se následně živí na fekáliích a jiných nečistotách, dokud se nezakuklí, aby se mohli vylíhnout v dospělou blechu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Likvidace blech

Po povšimnutí je třeba prohlédnout vaši domácnost a zhodnotit situaci. Prvním krokem by mělo být odstranění blech přímo na mazlíčkovi. To buď podáním anti-parazitického přípravu, který likviduje blechy nebo koupelí a aplikací šamponu proti blechám. Díky tomu bude mazlíček alespoň na nějakou dobu imunní. Tím ovšem není problém vyřešen. Blecha je totiž schopna vydržet bez potravy i rok, stejně tak její kukly. Důležité je ošetřit veškerá místa se kterými byl mazlíček v kontaktu. Existuje několik metod likvidace blech a jejich larev:

  • Vysání dostatečně výkonným vysavačem
  • Vyprání veškerých tkanin (alespoň na 40 °C)
  • Použití chemických přípravků 
  • Použití parního čističe

    Zdroj obrázku: Pixabay.com

Když nic nefunguje…

Tyto metody bude, dle úrovně zamoření, potřeba opakovat. Základem je důkladnost a věnování pozornosti oblíbeným místům mazlíčka. Pokud ovšem nic nepomáhá, existují další metody, jako dýmovnice na hubení hmyzu, obojky, nabízející ochranu až na 6 měsíců nebo diskutabilní použití potravinářské křemeliny, která velmi efektivně zabíjí dospělé blechy, každopádně nelikviduje vajíčka a larvy. Filtrační křemelina není na tyto účely vhodná a mohla by spíše ublížit. Pokud nezabere, ani žádná alternativní metoda, je třeba kontaktovat deratizátora.

Mohlo by vás zajímat:  Malí škůdci, kteří se šikovně schovávají a v noci pijí krev. Vyžene je čistota
Přidat na Seznam.cz