Živý plot je správnou volbou pro každou zahradu. Na výběr je mnoho stromů a keřů

Živý plot je správnou volbou pro každou zahradu. Na výběr je mnoho stromů a keřů

Stálezelený živý plot nás chrání před větrem a pohledy sousedů po celý rok. Velmi často je vytvořen z populárních tújí, které vypadají hezky a rostou poměrně rychle. Nejedná se však o jediné rostliny, které jsou vhodné pro živý plot. Čím je lze nahradit?

Jedovatá látka má léčivé účinky

Túje jsou velmi populární a živé ploty často sestávají právě z nich. Mnoho lidí však má pochybnosti, zda je zasadit do zahrady kvůli obsaženým toxickým látkám. Měli byste ale vědět, že ve vhodných malých dávkách tato látka může mít léčivý účinek. Kontakt s pokožkou ale může způsobit podráždění, zarudnutí a vyrážku. Proto by měla být veškerá péče o túje prováděna v ochranných rukavicích.

Mohlo by vás zajímat:  Při zakládání trávníku je vhodné postupovat podle několika důležitých kroků
Zdroj obrázku: Freepik

Túje rostou rychle

Živý plot je typ přírodního plotu, který poskytuje ochranu nejen před větrem, ale také před očima sousedů nebo znečištěním z ulice. Túje jsou často vybírány kvůli poměrně rychlému růstu. Túje odrůdy Smaragd vyroste za rok asi o 25 cm a někdy ještě o 5 nebo 10 cm více. Co se hodí na živý plot stejně dobře jako túje?

Různé náhrady

Jednou z nejrychleji rostoucích stálezelených rostlin je cypřiš. Během 1,5 roku rostlina dosáhne výšky až 3 metrů. Dá se volně tvarovat, pravidelné prořezávání jí dokonce prospívá. Potřebuje slunnou pozici a humusovitou, mírně kyselou půdu. Další variantou je tis, ten ale roste mnohem pomaleji, takže musíte být trpěliví. Většího vzrůstu dosáhne až několik let po výsadbě. Není ale náročný a dobře snáší tvarování.

Mohlo by vás zajímat:  I na podzim potřebují zahradní rostliny dostatečnou zálivku

I zimostráz roste poměrně pomalu, ale zato vytváří hustý keř. Nejlépe je mu ve stínu. Můžete zkusit také cesmínu, jalovec obecný, smrk ztepilý nebo vavřín východní. K sousedovu plotu pak můžete zasadit rychle rostoucí stromy jako ptačí zob dosahující až 5 metrů nebo buk, který vytvoří hustou stěnu.

Zdroj: https://www.plantingtree.com/collections/privacy-hedges
Přidat na Seznam.cz