Život s domácími mazlíčky je k nezaplacení. Pomáhají nám zůstat zdraví a cítit se v pohodě

Máte doma psa nebo kočku? Pak máte větší šanci žít dlouhý a spokojený život. Ptáte se proč? Domácí mazlíčci pomáhají předcházet srdečním chorobám, alergiím, demenci a lépe se díky nim vypořádáte s duševními problémy. Každodenní procházky se psem jsou dobré pro zdraví srdce a hra s kočkou vás zase zbaví migrény.

Snižují riziko infarktu

Na základě několikaletého výzkumu vědci zjistili, že majitelé koček a psů mají menší pravděpodobnost infarktu. Vědci sledovali 4,5 tisíce lidí po dobu deseti let. Zhruba jedna šestina z nich vlastnila psa nebo kočku. U majitelů domácích mazlíčků, především koček, bylo riziko infarktu nižší o 30 % ve srovnání s lidmi, kteří žádného mazlíčka neměli.

Majitelé psa s ním musí na pravidelné procházky, tudíž vykazují vyšší fyzickou aktivitu. Stačí 30 minut denně, aby se projevil kýžený efekt. Procházky navíc prospívají i psychice. Majitelé psů se cítí bezpečněji, navazují snáze nové vztahy a chůze jim uvolňuje endorfiny, které zlepšují náladu. K tomu svému tělu díky vystavení slunci zajišťují extra dávku vitamínu D, který pomáhá udržovat duševní rovnováhu.

Mohlo by vás zajímat:  Recyklace může být zábava. Staré plechovky se promění v praktické i dekorativní kousky
Zdroj obrázku: Freepik

Pomáhají dětem ve vývoji

Mazlíčci jsou důležití i pro děti. Miminka, která vyrůstají v domácnosti se psem nebo kočkou, se lépe vyvíjejí a začínají dříve chodit než ta, která se zvířaty do styku každý den nepřicházejí. Starším dětem pomáhají se soustředěním a ovlivňují rozvoj řeči i schopnost učení. Kontakt se psem podporuje rehabilitaci a terapii handicapovaných lidí. Doporučuje se také lidem, kteří mají problémy se sociální adaptací.

Děti, které vyrůstají po boku domácího mazlíčka, méně často trpí alergiemi. Na mazlíčcích totiž žijí různé mikroorganismy. Když se dostanou do střeva, což u dětí, jež zkoumají svět mimo jiné ústy, není nic výjimečného, imunitní systém se trénuje, aby rozeznal nepřátelské látky. Díky tomu pak může správně reagovat na neškodné proteiny a děti se tak vyhnou alergiím.

Zdroj: https://www.helpguide.org/articles/mental-health/mood-boosting-power-of-dogs.htm
Přidat na Seznam.cz