Octomilka1

Zbavte se octomilek konečně natrvalo. Vyzrajte na ně účinnými pastmi

V letních dnech stačí na chvilku otevřít okno v kuchyni a kolem ovoce se vmžiku objeví roj malého létajícího hmyzu. Tyto malé mušky, octomilky, jsou nepříjemné, a i když se zdají být neškodné, mohou přenášet nebezpečné viry a bakterie. Boj s tímto hmyzem není snadný, ale my se s vámi podělíme o několik osvědčených způsobů, které mohou pomoci.

Odkud octomilky pocházejí?

Je téměř jisté, že pokud na kuchyňské lince necháme nakrájené jablko, nebude na něm za chvíli sedět jedna muška, ale hned několik. Životní cyklus octomilek je velmi krátký a samice během něj snese asi 60 vajíček, která se již po několika hodinách promění v larvy. Při pokojové teplotě se z nich stanou dospělé mušky už po 4 dnech. Larvy jsou často na ovoci, které právě kupujeme, proto není divu, že pokud ovoce důkladně neumyjete, objeví se mušky už týž den.

Mohlo by vás zajímat:  Mnoho přebytků jídla můžeme jednoduše zmrazit na později
Zdroj obrázku: Freepik

Čistota a hygiena v kuchyni

Octomilky dychtivě vyhledávají nečistá místa, nejlépe se zbytky jídla. Nezapomínejte tedy pravidelně čistit a mýt kuchyňskou desku a krájecí prkénka. Nejlépe ihned po práci s jídlem. Nakrájené a oloupané ovoce (ale i zelenina, maso) ponechané na pracovní desce jsou pro mušky opravdovou návnadou. Skladujte je tedy v ledničce nebo rovnou vyhoďte do koše. A jak vylákat mušky z naší kuchyně?

Pasti na octomilky

Pasti můžete koupit v obchodě nebo si je snadno vyrobit sami. Stačí do misky nalít jablečný ocet a umístit na linku. Další možností je použít kelímek od jogurtu – vložte do něj zbytky ovoce, přikryjte fólií, do které uděláte malé dírky, a past je hotová. Mušky se otvory dostanou dovnitř, ale ven už nevylétnou.

Mohlo by vás zajímat:  Mléko jako ideální hnojivo pro kapradiny: naředěné s vodou je vhodné jednou měsíčně
Zdroj obrázku: Freepik

Teplý vzduch

Octomilky se bojí horkého vzduchu. To je vidět, když vaříme nebo smažíme. V té chvíli mušky odlétnou. Pokud je chcete zahnat i bez pouštění sporáku či trouby, zapněte sušičku nebo větrák s teplým vzduchem.

Alkohol

Mušky se příliš nekamarádí s alkoholem. Nechte v malé nádobě trochu červeného vína a mušky to přiláká. Nebo nalijete například vodku do lahvičky s rozprašovačem a stříkněte přímo na hmyz.

Zdroj: https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a27284947/how-to-get-rid-of-fruit-flies/
Přidat na Seznam.cz