Zažraná špína a zaschlé skvrny už vám kazit náladu nebudou. Osvědčení pomocníci vždycky pomohou

Zažraná špína a zaschlé skvrny už vám kazit náladu nebudou. Osvědčení pomocníci vždycky pomohou

Chcete mít domov, jak se říká, jako klícku? Pěkně vybavený, ale také čistý a voňavý? Drahé přípravky plné chemikálií sice na špínu a skvrny pomohou, ale stejnou službu udělají také obyčejné věci, které má každý doma. Jedlá soda, ocet nebo sůl navíc nejsou zdraví škodlivé a nezatěžují životní prostředí. Kde a na co je efektivně použít?

Jedlá soda na připálené hrnce

Čas od času se na hrncích a pánvích objeví připáleniny, které lze odstranit účinně pomocí jedlé sody. Stačí vložit špinavé nádobí do dřezu, napustit vodou a přidat dostatečné množství jedlé sody a nechat působit přes noc. Ráno bude nádobí zcela čisté.

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelná kontrola domácích spotřebičů zajistí jejich spolehlivost a bezpečnost

Skvrny na okenních roletách nebo žaluziích

Na listech žaluzií nebo látkových roletách se mohou objevit skvrny, stačí místo posypat jedlou sodou a pokapat octem, po vypěnění setřete šmouhy vlhkým hadříkem.

Čistý buben pračky pro běloskvoucí prádlo

Špinavý nebo zanesený buben pračky způsobuje, že prádlo není čisté a navíc nepříjemně zapáchá. Pomůže nalít směs jedlé sody a lihového octa přímo do bubnu a pustit pračku na prázdno s programem na nejvyšší možnou teplotu.

Zdroj obrázku: Freepik

Obklady se budou blýskat

Na zažloutlé dlaždice od vodního kamene nebo zašedlé spáry pomůže opět směs jedlé sody a octa. Spáry dočistěte peroxidem vodíku a starým zubním kartáčkem nebo jiným středně tvrdým kartáčem, abyste nepoškodili i glazuru dlaždic. Při práci nezapomeňte používat gumové rukavice!

Mohlo by vás zajímat:  Vlhkost v domácnosti je častou příčinou plísní

Skleněné vázy nebo lahve

Vystavené skleněné nádobí nebo vázy se dostatečně nelesknou? Použijte pro doleštění směs soli, strouhaného mýdla a vody. Stačí smíchat a vlít směs do vnitřku a energickými pohyby vyčistit, poté dobře opláchnout vodou a vyleštit od kapek suchou utěrkou.

Špinavé čalounění auta

Opět pomůže účinná dvojice jedlé sody a octa, smíchejte je s vodou a nalijte do rozprašovače, postříkejte čalounění, poté dočistěte kartáčkem nebo mycí houbou.

Počmárané stěny nebo podlaha? Použijte zubní pastu!

Kdo má doma malého malíře, který má plátno na stěnách a podlaze, měl by mít doma zásobu bílé zubní pasty. Stačí potřít zubní pastou dané místo a vydrhnout opatrně utěrkou z mikrovlákna nebo jemnou žínkou.

Zdroj: https://www.nbcnews.com/better/lifestyle/how-get-stains-out-almost-anything-ncna885806
Přidat na Seznam.cz