Tropický patent přinutí orchideje znovu kvést. Během několika dní se ukážou zcela nové pupeny

Tropický patent přinutí orchideje znovu kvést. Během několika dní se ukážou zcela nové pupeny

Doba, kdy se čekaly fronty na banány, je naštěstí dávno pryč. Nyní nejenom že si můžeme dopřát banánů, kolik jenom chceme. Kromě jídla je lze využít na jiné věci. Třeba pro podporu růstu rostlin. Ale nebojte se, o žádné plýtvání nepůjde. Právě naopak. Tím hlavním, co budeme potřebovat, jsou slupky. Tedy odpad, který by jinak skončil v koši.

Známé ovoce

V minulosti nedostatkové, dnes zcela běžné a známé ovoce. Jde o velmi žádanou komoditu produkovanou zemědělci v tropických zemích. Klasický, průměrný banán se skládá zhruba z osmdesáti procent ze své jedlé části, zbytek tvoří slupka. Dvacet procent této plodiny tak mnohdy končí v koši. My si však ukážeme, že tomu tak být nemusí. Banán nejenom že zužitkujete beze zbytku, ale také prospějete svým orchidejím.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční stromek nemusí skončit ihned na smetišti. Při správné péči vydrží několik týdnů

Co se slupkou?

Jsou dvě možnosti, jak se dá banánová slupka využít. První se hodí, když potřebujete pro své orchideje doslova první pomoc. Ta druhá je vhodná pro dlouhodobou péči. Varianta číslo jedna počítá s použitím výluhu s čerstvých banánových slupek. V případě verze dvě jde o vytvoření prášku ze slupek.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na to?

Pokud zvolíte čerstvou variantu, stačí slupky z banánů nakrájet na malé, zhruba 5 milimetrů tenké kousky. Ty následně vložte do mísy a zalijte vodou. Pamatujte si pravidlo, že jedna slupka se vždy zalívá 1 litrem vody. Takto nechte slupky louhovat po dobu 2 dnů. Následně je přefiltrujte, zřeďte další vodou v poměru 1 : 1 a máte hotovo.

Mohlo by vás zajímat:  Vlastní okurky lze sklízet i z malého balkonu. K jejich pěstování stačí pytel

Druhá varianta není o nic složitější. Opět slupku nakrájejte, ale nechte na slunci, v sušičce na ovoce nebo v troubě usušit. Poté v hmoždíři nebo v mixéru vytvořte prášek. Dávkování je následně jednoduché. Jednu polévkovou lžíci rozmíchejte ve 250 ml vody.

Použití je snadné

A co s výsledkem? Použijte ho jako zálivku pro orchideje. Ne pravidelně, ale jednou za čas. Výsledek uvidíte velmi brzy. Orchidej podpoří v růstu, květu a začnou se objevovat i nové pupeny.

Zdroj: https://www.brisbane.qld.gov.au/clean-and-green/green-home-and-community/clean-and-green-blog/four-ways-banana-peels-can-help-your-plants
Přidat na Seznam.cz