Závěsy v interiéru dotváří útulnou atmosféru. Se správnou péčí budou roky krásné

Závěsy v interiéru dotváří útulnou atmosféru. Se správnou péčí budou roky krásné

I když už jsou v mnoha domácnostech závěsy nahrazeny žaluziemi a dávno již neplní funkci stínění nebo ochrany před teplem, přesto stále patří k hezkým doplňkům, které dotváří atmosféru pokoje. Pokud se ale o ně správně nestaráte, mohou být také věcí, na které se usazuje prach, špína a množí se roztoči. Jak o ně efektivně a správně pečovat?

Zabraňte blednutí barvy

Závěsy mají většinou nějakou barvu, kterou chceme co nejdéle uchovat. Pokud ale na ně denně svítí slunce, může to být složitější. Jak na to? Stačí, když je před praním namočíte do vody s octem (50 ml octa na 10 litrů vody). Tak se barva ve vláknech udrží déle a závěsy budou krásné i po letech. Nebudete muset každý rok utrácet za nové doplňky, protože kvalitní závěsy vydrží velmi dlouho.

Mohlo by vás zajímat:  Čističky vzduchu jsou zbytečnost. Směle je nahradí krásné rostliny, které čistí vzduch přirozeně

Jak na praní?

Vyplatí se je prát s tekutým pracím prostředkem. Jemné závěsy můžete vyprat také v bramborové vodě. Vytvoříte si ji tak, že nastrouháte 1 kg brambor a smícháte je s 3 litry vody. Nejprve záclony namočte na 3 hodiny do této směsi a poté je klasicky vyperte na nízkou teplotu, aby se nesrazily.

Zdroj obrázku: Freepik

U choulostivějších závěsů vypněte odstřeďování, protože právě to by mohlo jemnou látku poškodit. Po vyprání závěsy jen lehce ručně vyždímejte a rovnou je pověste, pokud je to možné. Když to uděláte ihned, závěsy se samy vyvěsí a narovnají a vy se tak zcela vyhnete náročnému žehlení. Budete-li záclony a závěsy přesto žehlit, opatrně vyzkoušejte vhodnou teplotu.

Mohlo by vás zajímat:  Obaly od vonných svíček se promění v květináče nebo malý stojánek. Kreativních nápadů není nikdy dost

Důmyslné aranžování

K péči o závěsy rozhodně patří i důmyslné aranžování. Můžete samozřejmě použít klasické řasicí pásky, ale novější metodu představuje systém vln (tzv. wave), který zajistí, aby se závěs hezky rovnoměrně od stropu až k podlaze vlnil. Vypadá to hezky a je to velmi snadné. Pokud chcete být v aranžmá trochu odvážnější, nebojte se zkombinovat světlé záclony a tmavé závěsy, působí to velmi moderně a efektně.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/laundry-cleaning/curtain-cleaning-tips/
Přidat na Seznam.cz