Zaseknutý zámek opravíte i bez zámečníka. Pomoc je snazší, než se zdá
Zámek u dveří se může zaseknout z mnoha různých důvodů. Jedním z nich je například mechanická překážka, opotřebování produktu anebo třeba nesprávná manipulace s klíčem. Než zavoláte zámečníka, můžete se pokusit zámek rozhýbat sami. Inspirujte se následujícími tipy.
Jak se pokusit rozhýbat zaseklý zámek u dveří?
Použít můžete jednu z těchto metod:
Mazivo WD-40
Tento univerzální olej je běžně dostupný na trhu. Zakoupíte ho v kdejakém e-shopu a třeba i v obchodu s potřebami pro automobil. Postupujte tak, že klíč nastříkejte tímto produktem a pak vložte do zámku dveří. Snažte se otočit. Tohle mazivo je dále skvělé i v zimě při rozmrazování zámků u vozu. Preventivně je můžete prostředkem WD-40 přestříkat, nebudou tolik zamrzat. Kromě jiného pomůže i s povolováním zarezlých šroubů.

Grafitový prášek
V tomto ohledu vám může pomoci obyčejná tužka na psaní. Tou přetřete zubování klíče a snažte se jím otočit v zaseklém zámku. Na trhu je pak k dostání rovněž přímo grafitový prášek, ve kterém klíč namočíte a vyzkoušíte v zámku.
Bramborový škrob nebo dětský pudr
Než použijete tyto metody, ujistěte se, že máte klíč i zámek dokonale suchý. V opačném případě byste celé situaci jen přitížili. Klíč posypte dětským zásypem anebo bramborovým škrobem a snažte se jím v zámku otočit. Pomoci v tomto ohledu může údajně i kosmetický pudr.

Co dělat, když nic nefunguje
Pokud jste vyzkoušeli všechny z uvedených metod a nic nezabralo, nezbývá nic jiného než kontaktovat zámečníka. Ten zpravidla zaseklý zámek vymění za nový. Každá firma zabývající se zámečnickými službami si účtuje odlišné částky. Výměna zámku vás však orientačně může vyjít řádově na 400 až 1000 Kč. Platí se ale i za samotný výjezd k případu, a to kolem 500 Kč. Ideální variantou samozřejmě je, pokud máte zámečníka mezi známými, přáteli či v rodině.
Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/key-stuck-in-lock/
