Orchids 1528330 1920

Začátečníci v péči o orchideje chybují, základem je uvědomit si kde květina roste v přírodě a co potřebuje

Tyto krásné květiny jsou okrasou bytů i domů. Koupíte je nejen v květinářství, ale také v supermarketech. Nestojí mnoho peněz, ale udělají spoustu radosti. Někdy ale nechtějí růst nebo kvést. Je to nesprávnou péči, kterou když se naučíte, tak nebudete litovat a pokvetou i rostliny, které dlouho nekvetly.

Květina roste v přírodě na stromech

V přírodních podmínkách má orchidej k dispozici dostatek světla, přes den si užívá vyšších teplot, přes noc má raději teploty nižší. Jestliže i v bytě zajistíte takové podmínky, můžete si být jisti, že se u vás květina bude mít dobře a poroste. Existuje více důvodů, proč rostlina nechce růst.

Mohlo by vás zajímat:  Zářivě čistá podlaha jedním tahem díky osvědčenému způsobu vytírání
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mezi první patří přelévání rostliny. Orchideje se většinou postaví do vody jednou za 10-14 dní, aby si vzali jen tolik vody, kolik potřebují. Používejte k tomu hlavně měkkou vodu o pokojové teplotě. Jednou za měsíc byste z listů měli odstranit prach vlhkým hadříkem. 

Jestliže rostlině nedopřejete dostatek světla, neporoste. Tyto druhy rostlin mají rádi jasná místa, ale nesmí stát na přímém slunci. Jinak by se mohli spálit, nebo vám vůbec nepokvetou. Orchidej se bude mít nejlépe na parapetu, kam svítí slunce jen dopoledne. Rostlinu pěstuje v průhledném květináči, abyste dobře viděli, když už je potřeba rostlinu přesadit. 

Mohlo by vás zajímat:  Malí motýlci neobývají jen kuchyně, líbí se jim i ve skříni. Domácí odpuzovač je vyžene

Orchideje mají rády vlhkost a správné hnojivo

Jestli ve vzduchu není dostatek vlhkosti, mohou se rostliny dostat do špatného stavu. Výjimkou je odrůda phalaenopsis, která zvládne i suchý vzduch, ale ne dlouhodobě. Jestliže chcete květině pomoci, můžete ji vložit do skleněné nádoby. Nejdříve na její dno dejte vrstvu dřevěného uhlí a na něj substrát určený pro orchideje. Měl by být lehký a umožnit kořenům přístup ke vzduchu. Po zalití nádobu uzavřete a znovu ji otevřete, když se na stěnách objeví voda.

Mohlo by vás zajímat:  Tyto nezbytnosti nesmí chybět v žádné kuchyni. Usnadní každodenní úklid bez námahy
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Špatná péče se může vyznačovat také špatným substrátem. Pro orchideje se prodávají speciální, protože v přírodě nejsou v zemi, ale na větvích stromů. Živiny čerpají přes listy a kořeny. Častou chybou pěstitelů je, že rostlinu přesadí do běžné půdy, kde jsou ale omezené kořeny. Nejlepší je tedy pěstovat orchideje ve směsi kůry a rostlinných vláken. 

Přidat na Seznam.cz