Girl 1531575 1920 (2)

Úklid za pár korun aneb Efektivní čističe na různé povrchy i nečistoty lze vyrobit z pár běžných věcí

Svatá trojice úklidu – jedlá soda, ocet a citron. Tyto tři zázračné ingredience odmašťují a rozpouští zašlou špínu i vodní kámen. I další složky, které k čištění doporučujeme, jsou přírodní a v domácnosti běžně používané. Čistící prostředky, které vytvoříte díky těmto ingrediencím, jsou vysoce ekologické, protože neznečišťují vodu tak jako přípravky s obsahem umělých chemických látek, a v čističkách vod se velmi snadno z vody vyfiltrují. Nezpůsobí vám žádné alergické reakce. A navíc ulevíte vašim financím.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čištění podlah

  • Na dřevěné podlahy a parkety ze světlého dřeva použijte vodu s mýdlovými vločkami. Vločky z přírodního mýdla pocházející z ekologického průmyslu koupíte v obchodech s ekologickým zbožím. Podlahy z tmavého dřeva zkuste vyčistit pomocí silného černého čaje. V půl litru vařící vody vylouhujte alespoň pět sáčků čaje. Ten pak zřeďte čtyřmi litry vody.
  • Na mytí dlažby použijte vodu s octem. Chcete-li zabránit usazování prachu, přidejte do vody kojeneckou aviváž, má totiž antistatické vlastnosti.
  • Linoleum stačí umýt vodou s trochou přípravku na nádobí. Pro dosažení vysokého lesku podlahy ji zkuste natřít vodou s mlékem, a to v poměru jedna ku jedné.
  • Kamenné podlahy se vyčistí nejlépe vodou s jedlou sodou v poměru dvě lžíce jedlé sody na jeden litr vody.
  • Používáte-li k mytí podlah mop s mikrovlákny, dávejte pozor, abyste do praní nepřidali aviváž. Ta může zničit původní přilnavé vlastnosti mikrovláken.
Mohlo by vás zajímat:  S křídou se vyřádí i dospělí. Překvapí vás, při kolika příležitostech se hodí
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ostatní povrchy

  • Skleněné povrchy můžete vyzkoušet vyčistit vodou s práškem do pečiva. Na doleštění skla stačí papírová utěrka.
  • K čištění čalounění se doporučuje mýdlová voda. Povrch by se měl pouze lehce navlhčit, vykartáčovat a po chvíli vysát.
  • Jako univerzální čistící prostředek funguje voda s octem, trochou jedlé sody a citronu. Hodní se hlavně k úklidu kuchyně a koupelny.
Přidat na Seznam.cz