Vyzrajte na komáry a klíšťata jednoduchou metodou. Spolehnout se můžete na oblíbené vůně

Vyzrajte na komáry a klíšťata jednoduchou metodou. Spolehnout se můžete na oblíbené vůně

Mnoho lidí čeká na jaro a léto, až bude teplo, světlo až dlouho do večera a budou moci trávit celé dny venku. Bohužel s vyššími teplotami se probouzí také hmyz, který nás většinou hodně obtěžuje. Repelent proti komárům a klíšťatům by doma během léta neměl chybět. Hodně lidí se spoléhá na chemické prostředky, ale stejně dobře fungují i domácí a zcela přírodní varianty.

Komáry i klíšťata přitahuje tělesné teplo, ale také oxid uhličitý nebo vlhkost našeho těla. To platí u lidí i zvířat všeho druhu. U komárů nejde o nic nebezpečného, ale jsou velmi otravní. U klíšťat bychom si měli dávat velký pozor, protože nás mohou nakazit nemocemi. U komárů stačí bodnutí jen namazat nebo chvíli neškrábat. U klíšťat musíte ránu několik dnů sledovat a v případě malátnosti, horečky nebo zarudnutí okamžitě vyhledat lékaře.

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduchý trik pomůže lépe vařit a ještě ušetřit. Zátka u oleje má tajnou funkci

Tipy našich babiček proti hmyzu

Komáři a klíšťata trápí lidstvo po staletí. Nejde o nic nového, ale dřív nebyly k dispozici repelenty. Lidé se spoléhali jen na přírodu. Spolehlivým způsobem, jak vypudit tento hmyz ze zahrady, je pěstování levandule. Mezi další rostliny, které komáři a klíšťata nesnáší, patří dalmatinská chryzantéma, plektrant koleusovitý nebo afrikány (aksamitník).

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí prostředky proti hmyzu

Pěstování určitých rostlin je skvělým způsobem, jak odpudit komáry a klíšťata ze svého okolí. Jestli nemáte k dispozici prostor pro pěstování, můžete využít esenciální oleje vyrobené z následujících bylin. Budou fungovat stejně dobře a můžete je použít i na výletě nebo na dovolené. Jednoduše kdekoli, kam půjdete, a budete skvěle chránění před útokem klíšťat a komárů. Použít můžete:

  • tymián, levanduli,
  • cedr, pačuli,
  • hřebíček, mátu peprnou,
  • citronelu, eukalyptus.
Mohlo by vás zajímat:  Utěrky se vyplatí vyvařit. Budou dokonale čisté a zbavené patogenů

Výroba domácího repelentu

Většinu esenciálních olejů nemůžete nanést přímo na kůži. Pomoci vám může domácí repelent, který bude skvěle fungovat a nepoškodí vaši pokožku. Smíchejte 100 ml oleje (např. z hroznových jader) a 10 ml esenciálních olejů (zvolit můžete jednu nebo více vůní z výše uvedených bylin). Nalijte směs do tmavé lahvičky s rozprašovačem a před každým použitím protřepejte.

Zdroj: https://www.webmd.com/allergies/alternative-mosquito-repellents
Přidat na Seznam.cz