Vytopený byt je ideálním prostředím pro rozvoj roztočů. Rostliny potřebují speciální péči

Vytopený byt je ideálním prostředím pro rozvoj roztočů. Rostliny potřebují speciální péči

Roztoči napadají okrasné rostliny a ničí je. Boj proti těmto škůdcům bývá náročný. Existují ale osvědčené metody bez použití chemikálií. K výrobě domácích prostředků proti roztočům budete potřebovat pouze přírodní prostředky, které najdete v kuchyni nebo v koupelně.

Jak rozpoznat škůdce na květinách?

Roztoči mají osm nohou a v závislosti na stupni vývoje a druhu vykazují různou barvu. Škůdci proto mohou být zelení, oranžoví, červení i žlutí. Jsou velmi malí, a proto obtížně viditelní pouhým okem. Jejich invazi doprovázejí šedé pavučiny. Když se usadí na rostlině, začne slábnout. Na listech, které se kroutí, spatříte malé otvory vytvořené roztoči. Jimi vysávají šťávu z buněk.

Mohlo by vás zajímat:  Mravence ze zahrady odpudí vůně bylin, skořice nebo octa
Zdroj obrázku: Freepik

Co se roztočům nelíbí?

Roztoči napadají rostlinu kdykoliv během roku a nešetří žádnou, i když mají své oblíbené, například fíkus, břečťan, dracénu, kaláteu nebo diefenbachii. Roztočům se líbí suchý vzduch a vysoké teploty. Proto útočí na rostliny především na podzim a v zimě, kdy je zapnuté ústřední topení. Pomůže pravidelné zavlažování a zvlhčování vzduchu (vlhkost cca 45–60 %) a omývání okenních rámů, kde se škůdci skrývají.

Jak se zbavit vetřelců?

Dobrým způsobem boje proti roztočům je otírání listů a stonků květin látkou namočenou ve vodě s obsahem šedého draselného mýdla nebo použití této směsi ve formě spreje. Tekutinu připravíte rozpuštěním 3–4 čajových lžiček šedého mýdla v 1 litru vlažné vody. V akutním případě opakujte ošetření rostliny po dobu 5 dnů, poté stačí jednou týdně. Dalším receptem je potírání listů a stonků rostlinným olejem, roztočům tak zabráníte v dýchání. Do třetice je skvělý česnekový extrakt. Zalijte 25 stroužků česneku litrem studené vody a počkejte 12–14 hodin, až vytvoří vzduchové bubliny. Roztok přefiltrujte, zřeďte vodou v poměru 1 : 1 a nastříkejte na rostlinu. Opakujte po třech týdnech.

Zdroj: https://www.express.co.uk/life-style/garden/1710089/houseplant-pests-common-aphids-mealybugs-winter
Přidat na Seznam.cz