Vrátit lesk zlatým šperkům jde i v pohodlí domova. Pomůže mýdlo, ocet nebo jedlá soda

Vrátit lesk zlatým šperkům jde i v pohodlí domova. Pomůže mýdlo, ocet nebo jedlá soda

Zlaté šperky nikdy nevycházejí z módy. Prsten nebo náramek z tohoto kovu mohou vypadat jako nové bez ohledu na to, kolik let už je vlastníme. Musíme jim však věnovat i náležitou péči. Naštěstí záři prstenu nebo řetízku můžete vykouzlit i v pohodlí svého domova.

Důležitost čištění

Zlaté šperky jsou klasickou volbou, která zůstane vždy v módě. Musíte však pamatovat na to, že vášeň pro tento typ šperků může mít i své nevýhody. Bohužel v důsledku častého nošení může zlato během let ztmavnout. Vystavení šperků vlhkosti nebo slunečním paprskům znamená, že jejich povrch se brzy pokryje nevzhlednou světle zelenou, šedavou nebo hnědou barvou.

Mohlo by vás zajímat:  Mycí prostředek na nádobí dokáže mnohem víc než se postarat o čistou kuchyni

Za tento stav může být zodpovědná i aplikace tělových krémů nebo krémů na ruce. Dalším důvodem je vykonávání domácích prací s nasazenými šperky. Například mytí nádobí, během kterého jsou prsteny vystaveny působení vody a čisticích prostředků. K tomu, abyste vyčistili své zlaté šperky, nemusíte hned navštěvovat zlatníka. Šperky můžete vyčistit i doma za použití běžných domácích prostředků.

Zdroj obrázku: Freepik

S tímto nikdy šperky nečistěte

Matné a špinavé šperky ztrácejí své kouzlo. Naštěstí jejich původní slávu můžete velmi lehce znovu navrátit. Četnost čištění závisí také na způsobu skladování. Doporučuje se šperky čistit alespoň jednou za 6 měsíců. Musíte být však opatrní, protože na internetu najdete i rady, které mohou šperkům ublížit. Některé webové stránky doporučují čištění zlatých šperků zubní pastou. Tato metoda v kombinaci s kartáčkem však funguje pouze pro stříbro. Zlatým šperkům může tento způsob velmi ublížit.

Mohlo by vás zajímat:  Kopřivový hnůj je účinné hnojivo, bohaté je především na dusík

Musíte si také pamatovat, že zlaté náušnice nebo prsteny s drahými, koženými nebo dřevěnými kameny by se nikdy neměly namočit přímo do vody. Tkaniny vyrobené z flanelových nebo bavlněných a měkkých kartáčků na vlasy budou zpravidla nejlépe fungovat. K čistění můžete použít šedé mýdlo a vodu, ocet nebo jedlou sodu. Na čištění zlata skvěle funguje také citrónová šťáva. Toto ovoce se vyznačuje vysokou acidifikací, díky čemuž je skvělé pro odstranění složitých nečistot. Zlatý prsten nebo náramek otřete kouskem citrónu a nechte uschnout. Když objekt zaschne, stačí jej vyleštit.

Zdroj: https://www.brides.com/how-to-clean-gold-jewelry-at-home-4801757
Přidat na Seznam.cz