Light Bulb 503881 1280

Vpusťte si do života tmu. Zachráníte si klidný spánek a opravdu si odpočinete

Každý máme své rituály, díky kterým se nám usíná lépe. Mezi takové ale patří i zvyky, které nejsou vhodné pro naše zdraví a spánek. Některých metod je dobré se zbavit, protože mají špatný vliv na kvalitní spánek, který následně ovlivňuje celý náš den. 

Mnozí z nás usínají u zapnuté televize nebo rozsvíceného světla

Někdo bez zapnuté televize nebo rádia neusne, jiní potřebují k usnutí mít rozsvícené světlo. Ani jedno ale není zdravé, protože spát bychom měli za úplného ticha a tmy. Lampa, která bude celou noc svítit, má negativní dopad na to, jak buňky absorbují glukózu. Každou noc se zvyšuje riziko inzulínové rezistence a parametry glukózy v krvi se mohou zhoršit. Poznáte to ale až po delším časovém úseku. I tak byste měli rozsvícené světlo co nejvíce eliminovat.

Mohlo by vás zajímat:  Odvar z libečku posílí zdraví celého těla. Někteří by se mu přesto měli raději vyhnout
Zdroj obrázku: Pixabay

Ve tmě se spí rozhodně lépe než za světla. Tělo vám za to poděkuje. Když se cítíte ospalí a unavení, máte totiž větší potřebu jíst vysokokalorická, sladká a mastná jídla a další nezdravé pochoutky. K večeři byste si měli dát naopak něco lehce stravitelného, aby vás na noc nebolel žaludek a ve spánku si odpočinulo celé tělo.

Při rozsvíceném světle spánek není kvalitní

I když jste zvyklí usínat u televize nebo vám to nevadí, není to zdravé, a proto by se tohoto návyku měli zbavit. Někdo naopak neusne u televize nebo světla, i když bude velmi unavený. Ani jedna varianta není pro tělo správná. Tělo pak v noci produkuje méně melatoninu, což není jen spánkový hormon, ale také zabiják karcinogenních volných radikálů v ženských prsou. Znamená to, že světlo v noci zvyšuje riziko rakoviny prsu.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlepší a nejprodávanější pračky 2023
Zdroj obrázku: Pixabay

V noci náš nervový systém zpracovává události z celého dne takovým způsobem, že zapadá do vyznávaného systému hodnot a umožňuje sebeúctu. Osvětlení ale těmto procesům brání, a to podporuje depresi, která se může za několik týdnů projevit. Naučte se spát za úplné tmy a ticha, vypněte na noc televizi, rádio a nejlépe i mobilní telefon. Nechte odpočívat tělo i mysl a ráno se vzbudíte svěží i po několika hodinách spánku.

Zdroj: http://www.springair.com/pitch-black-darkness-essential-sleep/
Přidat na Seznam.cz