Vodní kámen v konvici nebude mít šanci odolat naprosto jednoduchému prostředku

Usazování vodního kamene na dně rychlovarné konvice je častým problémem především v domácnostech, kde se potýkají s tvrdou vodou. Nevyhne se mu ovšem obvykle nikdo z nás, jelikož častým používáním konvice k usazování dochází i při ohřívání měkké vody, proces je pouze pomalejší. Po usazení má vodní kámen navíc obvykle tendenci se odlupovat a přecházet do horkých nápojů, což je často nepříjemné. Proto by měla být konvice pravidelně čištěna.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak vyčistit zanesenou konvici

Pokud se na dně rychlovarné konvice usazuje vodní kámen, není dobé ji čistit mechanicky – poškrábání vnitřního povrchu snižuje její funkčnost a může vést až k úplnému zničení. Konvice se vždy čistí chemickou cestou. Vedle speciálních přípravků lze využít jednoduchého a účinného postupu, který je velmi levný a navíc se vyznačuje stoprocentním výsledkem. K tomuto účelu se využívá roztok běžného kuchyňského octa. Kyselina octová, která je v něm obsažená, na sebe váže ionty solí vodního kamene a efektivně je rozpouští.

Postup čištění konvice octem

Čištění zanesené konvice octem se provádí velmi jednoduše, a to následujícím postupem:

  1. Nalejte do konvice jednu sklenici octa a půl sklenice vody.
  2. Pusťte konvici a nechte kapalinu dojít k varu.
  3. Několikrát kapalinu převařte a poté ji nechte v konvici nějakou dobu stát.
  4. Jakmile se vodní kámen od stěn konvice odloučí, kapalinu vylejte a propláchněte.
  5. K odstranění všech usazenin převařte v konvici čistou vodu a tu také vylejte.
Mohlo by vás zajímat:  Vyčistit vanu je někdy nadlidský úkol. Ovšem levné domácí prostředky zaručeně zaberou
Zdroj obrázku: Pixabay

Stejný postup lze aplikovat také na běžnou konvici, v níž ohříváte vodu na sporáku. U té je vhodné nechat kapalinu uvnitř vařit přibližně hodinu a poté po vypláchnutí stejnou dobu převařovat také čistou vodu. Převaření čistou vodou se provádí především kvůli typickému zápachu, který proniká také do chuti následně vařené vody. Po převaření lze konvici normálně používat.

Zdroj: https://www.harveywatersofteners.co.uk/blog/how-remove-limescale-kettle/
Přidat na Seznam.cz