Teddy Bear 1853609 1280

Gauč je dominanta obýváku, kde každá skvrna bije do očí. Jednejte rychle

Na novou sedací soupravu, oblíbený gauč nebo pohodlnou pohovku dáváme obvykle pozor a udržujeme je v čistotě. Někdy se však stane, že se na jejich povrch něco vylije, což se může přihodit jak dětem, tak i dospělým. Důležité je začít se skvrnami bojovat co nejdříve, protože tak je největší šance, že půjdou odstranit. A jaké kroky je tedy třeba udělat?

Skvrny od červeného vína

Takové skvrny je nejlepší co nejdříve po rozlití zasypat vrstvou soli a na ni položit dostatečně velký hadr nebo jinou látku, namočenou ve studené vodě. Sůl nechejte působit přibližně půl hodiny, poté skvrnu očistěte pomocí vody, nejlépe destilované, do které jsou přidali trochu mýdla. Na závěr postižené místo vysušte pomocí suchého a savého hadříku.

Mohlo by vás zajímat:  Podlahové vytápění zajišťuje úspory i rovnoměrně vytopený vzduch

Na tyto skvrny dobře účinkuje také bramborová mouka, kterou pokapete citronovou šťávou., případně zředěný destilát. Pokud je skvrna na koženém kusu nábytku, obvykle ji stačí setřít papírovou kuchyňskou utěrkou a vyčistit roztokem destilované vody a trochy mýdla.

Zdroj obrázku: Pixabay

Skvrny od inkoustu

Skvrny od inkoustu se na nábytku nejčastěji objeví v rodinách, kde jsou děti. Pokud dojde k takovému znečištění, pak tyto skvrny z látkou potaženého gauče odstraníte nejlépe pomocí 5%, případně 10% roztoku kyseliny citronové. Pokud máte kožený gauč, vyzraje na skvrnu od inkoustu nejlépe kolínská voda, nebo dokonce zubní pasta.

Mohlo by vás zajímat:  Aby myčka dobře myla, sama musí být čistá. K tomu stačí málo

Skvrny od mastnoty

Pokud jste zvyklí jíst v obývacím pokoji, je jen otázkou času, kdy vám nebo dětem či hostům spadne na sedací soupravu něco mastného, případně ukápne olej. V takovém případě je třeba postižené místo co nejdříve zasypat větším množstvím vhodného prostředku s vysokou absorpční schopností, ke kterým patří například bramborová mouka. Na tuto vrstvu dejte vrstvu papírovou, například kuchyňské utěrky nebo ručníky, kterou je třeba zatížit a nechat sát vlhkost po dobu několika hodin. Když tato doba uplyne, očistěte dané místo a přetřete ho vlhkým hadříkem, na který jste dali pár kapek eukalyptového oleje.

Zdroj: https://www.mollymaid.com/cleaning-tips/living-rooms/how-to-clean-couch-stains/
Přidat na Seznam.cz