Větrací mřížky jsou plné prachu i patogenů. Jednoduchá dezinfekce udrží domácí vzduch zdravý
Větrací mřížky jsou běžnými součástmi domácností, které mají praktickou funkci, ale současně si na ně jen málokdo vzpomene při úklidu. Zanesené větrací mřížky přitom mohou mít dalekosáhlý dopad na lidské zdraví, protože se mohou dostat do interiéru mikroorganismy a různé patogeny, které mají vliv na rozvoj alergií, bronchiálních onemocnění či astmatu. Jakým způsobem se tyto mřížky čistí a jak si připravit speciální roztok na vydezinfikování jejich plochy?
Větrací mřížky pomáhají s cirkulací vzduchu
K čemu vlastně větrací mřížky slouží? V běžných domácnostech slouží větrací mřížky pro cirkulaci vzduchu, čímž se snižuje vlhkost v interiéru. Pomocí vzdušných proudů se eliminuje vznik plísní, které mají neblahý vliv na zdraví. Plísním a houbám se daří v místnostech se zamlženými okny, kdy je vysoká vlhkost vzduchu v interiéru a současně panují vysoké teploty. Důsledkem jsou pak poruchy spánku, bolesti hlavy, únava, rozvoj alergií a astma.
Součástí ventilace a odvětrávacích systémů
V bytech a domech jsou mřížky důležitými součástmi ventilačních a odvětrávacích systémů. Rozhodně se nejedná jen o estetickou záslepku díry ve zdi, jak by si mohli mnozí myslet. Mnoho obyvatel nemá vůbec ponětí, že je potřeba toto příslušenství pravidelně čistit a dezinfikovat. Vlivem zanesení mřížek může být vzduch nejen plný mikrobů a patogenů, ale může se domácností šířit zápach.
Čistá mřížka v několika krocích
Mřížky se musí čistit během pravidelného úklidu v domácnosti, protože na nich můžou ulpívat prach i roztoči. V kuchyni, v koupelně nebo v ložnici se může vlivem vyšší vlhkosti vzduchu vytvořit plíseň, proto je nutné se všech nečistot zbavit. Mřížky se musí omývat vodou s běžnými mycími prostředky, současně je třeba tyto součásti vydezinfikovat. To lze snadno pomocí speciálního roztoku, který se připravuje rozpuštěním dvou lžiček jedlé sody ve sklenici teplé vody. Roztok se přelije do lahvičky s rozprašovačem a aplikuje se na mřížky, nechá se 15 minut působit a poté se očistí vlhkým hadříkem.
Zdroj: https://www.southernliving.com/home/organization/how-to-clean-air-vents