Vlněné oblečení krásně hřeje a sluší každému. Vyžaduje ovšem speciální jemnou péči

Vlněné oblečení krásně hřeje a sluší každému. Vyžaduje ovšem speciální jemnou péči

Vlna je mezi materiály oděvů velice oblíbená hlavně v zimním období. Dokáže totiž skvěle zahřát. Víte však, jak se o vlněné oblečení starat? Pokud ne, poradíme vám několik praktických vychytávek. Ty ocení každá hospodyňka!

Jak správně pečovat o vlněné oblečení?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že vlněný materiál je sice dost odolný a také hřejivý, ale potřebuje specifické zacházení. Jedině tak zachováte jeho vlastnosti a vzhled. Proto se zkuste řídit těmito radami:

  • Vlněné oblečení vyžaduje šetrné ruční praní, anebo přímo program na vlnu. Tuto funkci už dnes umí kdejaká pračka, ovšem pokud chcete mít jistotu, vyperte svůj oblíbený vlněný svetr v lavoru s teplou vodou a přidejte do ní pár kapek dětského šamponu (pakliže nemáte po ruce speciální prací prostředek).
Mohlo by vás zajímat:  Nachystejte dřevo k vytápění správně a užijte si zimu bez starostí
Zdroj obrázku: Freepik
  • Chcete udržet barvu svého vlněného oblečení? Potom přidejte do pračky ve fázi máchání prádla dvě až tři lžíce klasického či vinného bílého octa do dávkovače aviváže. Obávat se nepříjemného zápachu nemusíte, rychle vyvětrá.
  • Častým problémem vlněných svetrů je to, že „koušou“. To snadno vyřešíte tak, že oděv namočíte do dvou litrů teplé vody s dvěma lžícemi vlasového kondicionéru. Po pár minutách svetr opláchněte a nechte proschnout.
  • Chcete, aby byl váš vlněný svetr nadýchaný a měkký? Pak postupujte takto: do jednoho litru vlažné vody vložte lžičku tekutého glycerinu a pět lžic čerstvé citronové šťávy. Ve výsledném roztoku svetr máčejte pár minut a pak důkladně opláchněte čistou vodou.
Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro efektivní úklid sněhu z chodníků
Zdroj obrázku: Freepik

Další rady, jak uchovat vlněné oblečení v kondici

Pokud byste přeci jen vlněné oblečení prali v pračce, určitě zvolte co nejnižší otáčky při ždímání. Vlna by se neměla nijak kroutit ani prudce ždímat, jinak se poškodí. Rovněž se nedoporučuje vlněné oděvy vkládat do sušičky na prádlo. Raději je sušte ve vodorovné poloze na klasickém sušáku.

Zdroj: https://www.woolmark.com/care/general-care/
Přidat na Seznam.cz