Hand Washing 4818790 1920

Důkladná hygiena je základ zdraví, ovšem nic se nemá přehánět

Hygiena je výdobytek moderní doby, na který dříve lidstvo nebylo zvyklé. Osobní hygiena byla na velmi špatné úrovni, natož praní prádla či výměna prádla ložního. Až do poloviny 20. století žili lidé v nepředstavitelné špíně. Dnes, poučeni z chyb našich předků, dbáme na celkovou hygienu proto, abychom se vyhnuli bakteriím a virům, způsobujícím nejrůznější choroby. Jak správně pojmout otázku kvalitní hygieny? 

S hygienou opatrně!

Odsoudit hygienické návyky není na místě, jelikož pomáhají prodloužit a zkvalitnit lidský život. Ale pozor! Moderní lidstvo je často léčeno na různé alergie, kterým se snaží bránit. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je přehnaná, často až sterilní hygiena. Příliš čisté prostředí neobsahuje škodliviny, vůči kterým by se tělo mohlo bránit a zůstalo by tak ve střehu. Organismus je v oslabení a na scénu přichází dráždivé alergeny. Dávejte proto pozor na rozdíl mezi hygienickými návyky, kterými svůj život zlepšujete, a těmi, kterými se pomalu oslabujete.

Mohlo by vás zajímat:  Postarejte se o zářivě čistou koupelnu bez námahy. Několik triků usnadní úklid na maximum
Zdroj obrázku: Pixabay

Kde je nutná?

Výsledky průzkumů ukazují, že ruce si před vyšetřením omývá 33 % studentů lékařských fakult. Tato chyba může být často nebezpečná, proto je ve zdravotnictví osobní hygiena extrémně důležitá. Kromě nemocničního personálu by se měla vztahovat i na pacienty a návštěvy.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jaké návyky jsou správné?

  • Časté mytí těla. Pokud je to možné, každý by se měl denně osprchovat nebo vykoupat.
  • Čištění zubů alespoň dvakrát denně. Čištění zubů po každém jídle je nejlepším způsobem, jak zabránit onemocnění dásní a zubnímu kazu. Je velmi důležité vyčistit zuby po snídani a bezprostředně před spaním.
  • Mytí vlasů mýdlem nebo šamponem alespoň jednou týdně.
  • Mytí rukou mýdlem po toaletě.
  • Mytí rukou mýdlem před přípravou jídla či stolováním. Bakterie, které se během dne usadí za nehty, se snadno přestěhují na potraviny. 
  • Čistý oděv. Špinavé i již nošené prádlo dávejte pravidelně vyprat. Bakterie a viry se na nich snadno udrží, naopak horká voda je zlikviduje. 
  • Sušte prádlo na slunci. Sluneční paprsky zabijí bakterie a parazity.
Přidat na Seznam.cz