close-up-raspberry-bush-with-red-berries

Domácí maliny se pěstují snadno, základem je pravidelné hnojení

Maliny jsou pouze jeden druh ovoce z oblíbené skupiny lesních plodů. Už podle jména můžete usoudit, že keřík s tímto chutným ovocem můžete najít i ve spoustě českých lesů. Pokud si ale zakládáte na domácích, ne chemicky ošetřovaných potravinách, tento keřík by vám na zahrádce neměl chybět. Nejen že je to svačina plná vitamínů a antioxidantů, ale dají se z ní vyrobit i výborné dezerty či zásoby na zimu v podobě džemu.

Jak zařídit, aby se u vás malinám opravdu dařilo

Maliník není nijak náročná rostlina a také vám po zasazení vydrží opravdu dlouho, klidně i několik let, pokud se o ni dobře postaráte. Co se týče podmínek, které jsou pro tento keřík vhodné, základem je vhodné umístění. Nejdůležitější je tomuto druhu poskytnout spíše kyselejší typ půdy. Více plodů vám pak ponese, když vyberete místo s úrodnou a dobře propustnou zeminou. Na slunce maliny nijak extra náročné nejsou. Do úplného stínu byste je dávat neměli, ale mírný jim nějak neuškodí. Pokud pak dáte keřík na místo velmi slunné, dávejte si pozor na to, aby vám zvýšeným odpařováním vody neuschl. Důležité je samozřejmě i hnojení či ochrana proti škůdcům. Dostatečný přísun živin vám zajistí bohatou úrodu.

Mohlo by vás zajímat:  Příprava zahrady na novou sezónu: péči potřebují stromy, záhony i nábytek
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké typy hnojiv jsou pro maliny to pravé

Maliník je vhodné hnojit zejména dusíkatými a hořčičnými hnojivy. Právě u látek v nich obsažených je velmi pravděpodobné, že jich rostlina nebude mít dostatek. Nejlepší je na maliny používat vlastní kompost, jelikož je jeho složení čistě přírodní a přesně ho znáte. Zároveň je to skvělý způsob, jak zužitkovat zbytky z kuchyně.

Starším keřům je pak vhodné dodat dusík hned ze začátku jara, při příchodu sezony. Bude vám pak víc plodit. S dusíkatým hnojivem ale opatrně. Při vysokých dávkách by se mohl začít v plodech usazovat a nebyly by pak dobré pro konzumaci. Proto pak hnojte už pouze v červnu a naposled na začátku září.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/fruit/raspberries/grow-your-own
Přidat na Seznam.cz