Flowers Blooming Garden

Verbena se hodí pro balkonové pěstování, kvést může až do prvních mrazů

Prostředí balkonu si každý snaží přizpůsobit svým požadavkům. Někdo si zde vytvoří příjemné zákoutí pro klidné posezení, jiný pěstuje v truhlících zeleninu. Krásně se na balkoně vyjímají také kvetoucí rostliny. Které se sem nejvíce hodí a jak podpořit jejich bujný růst?

Verbena je oblíbená balkonovka

I na balkoně lze pěstovat nejrůznější okrasné rostliny, když si vyberete správné druhy. Některým se tu bude přímo dařit. Jedná se například o verbenu, jejíž výrazné květy přitahují zrak už z dálky. Pokud si přejete, aby váš balkon celý rozkvetl, pořiďte si sem právě tuto rostlinu. Nejčastěji se pěstuje jako jednoletá rostlina, což znamená, že na jaře si koupíte předpěstované sazeničky. Líbí se jí na slunném místě s dostatkem vláhy. Proto se vyplatí pořídit si samozavlažovací truhlík, čímž vám odpadne pravidelné zalévání. Stačí stav vody zkontrolovat jednou za tři čtyři dny.

Mohlo by vás zajímat:  Výběr oken je pro fungování celého domu naprosto klíčový!
Zdroj obrázku: Freepik

Nezapomeňte na hnojivo

Stejně jako má verbena ráda vodu, je náročná i na hnojení. Jakmile se po přesazení rostlin dobře zakoření a poroste, měli byste ji začít přihnojovat. Nejlépe jednou za čtrnáct dní. Volit můžete některé z hnojiv určených pro balkonové rostliny.

Po výsadbě byste měli rostliny zkrátit asi o polovinu, což povede k bujnějšímu růstu. Rostliny se hodně rozvětví a budou lépe nasazovat květy. Odměnou vám bude bohaté květenství. Odkvetlé květy netřeba odstraňovat, protože vzhled rostliny nijak výrazně neruší.

Mohlo by vás zajímat:  Tvrdohlavé skrvny a nečistoty odolávají i těm nejlepším čističům. Pomohou prostředky, které málokoho napadnou

Chraňte verbenu před škůdci

Verbena neboli sporýš může trpět na různé škůdce. Nejčastěji je to padlí, které napadá balkonové rostliny. Určitě se vyplatí aplikovat preventivně postřik, který zamezí tomu, aby rostliny kvůli padlí na spodních částech listů hnědly a zasychaly. Kupte si některý z přípravků proti padlí pro okrasné rostliny, které obsahují účinný fungicid.

Verbenu je možné zazimovat, ale obvykle se nechává růst jen jednu sezónu, to znamená asi od června do října. Nevadí jí ani první přízemní mrazíky. V zimě by měla přezimovat na světlém místě s teplotou okolo 10 °C. Občas je nutné rostliny zalít, ale nepřelít.

Zdroj: https://www.thespruce.com/verbena-care-1315718
Přidat na Seznam.cz