Vepřová mast uleví při bolesti kloubů i zanícené pokožce. Ta domácí může být stále po ruce

Vepřová mast uleví při bolesti kloubů i zanícené pokožce. Ta domácí může být stále po ruce

Tato mast není nic jiného než vepřové sádlo a léčivé byliny. I když taková mast může být pro někoho nepříjemná a může zapáchat, může našemu tělu pomoci více než jakýkoli krém z lékárny. Vepřová mast je svým složením blízká lidské pokožce, a proto jsou její účinky mnohem silnější.

Používání masti

Nejčastěji se sádlo používá při bolestech kloubů, svalů, kolen a zad. Pravidelné mazání vepřovou mastí může také zlepšit stav pokožky. Je pružnější, příjemně napjatá a rozjasněná. Pozoruhodný je také účinek vepřové masti proti vráskám. Můžete ji použít i na křečové žíly, modřiny, drobné rány, štípance od komárů, jizvy po drobných operacích, akné, zanícenou pokožku a ekzémy. [1, 2]

Mohlo by vás zajímat:  Oblak černých mušek vyděsí každého pěstitele pokojových rostlin. Skutečná hrozba se však skrývá pod zemí

Mast ze sádla by se neměla natírat déle než 10–14 dní. Nezapomeňte, že mazání se vlastní vepřovou mastí nenahradí návštěvu odborníka. V případě extrémně bolestivých nebo dlouhotrvajících příznaků byste měli okamžitě kontaktovat svého lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu.

Zdroj obrázku: Freepik

Příprava masti

Nejprve je třeba na mírném ohni rozpustit kostku sádla. Později do něj můžete přidat vhodné bylinky. Velmi oblíbené jsou masti z heřmánku, měsíčku nebo kostivalu. Doporučená dávka jsou 2–3 hrsti čerstvých bylin. Po důkladném promíchání bylin s mastí se výsledná mast přelije do skleněných nádob a uloží na 24 hodin na chladné místo.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy, díky kterým vydrží řezané pivoňky ve váze déle krásné

Pokud vám záleží na analgetickém účinku, je nejlepší mazat bolavé místo 2–3krát denně. Je třeba si uvědomit, že vepřová mast má na rozdíl od masti z lékárny mnohem kratší trvanlivost. Sádlo, stejně jako každý jiný tuk, může žluknout, takže je rozhodně třeba ho skladovat v chladničce. Chcete-li prodloužit trvanlivost sádla, můžete do něj přidat kyselinu benzoovou, která působí jako konzervant.

Zdroje: [1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8658921/
[2] https://agirlworthsaving.net/make-lard-lotion/
Přidat na Seznam.cz