Vepřová mast uleví při bolesti kloubů i zanícené pokožce. Ta domácí může být stále po ruce

Vepřová mast uleví při bolesti kloubů i zanícené pokožce. Ta domácí může být stále po ruce

Tato mast není nic jiného než vepřové sádlo a léčivé byliny. I když taková mast může být pro někoho nepříjemná a může zapáchat, může našemu tělu pomoci více než jakýkoli krém z lékárny. Vepřová mast je svým složením blízká lidské pokožce, a proto jsou její účinky mnohem silnější.

Používání masti

Nejčastěji se sádlo používá při bolestech kloubů, svalů, kolen a zad. Pravidelné mazání vepřovou mastí může také zlepšit stav pokožky. Je pružnější, příjemně napjatá a rozjasněná. Pozoruhodný je také účinek vepřové masti proti vráskám. Můžete ji použít i na křečové žíly, modřiny, drobné rány, štípance od komárů, jizvy po drobných operacích, akné, zanícenou pokožku a ekzémy. [1, 2]

Mast ze sádla by se neměla natírat déle než 10–14 dní. Nezapomeňte, že mazání se vlastní vepřovou mastí nenahradí návštěvu odborníka. V případě extrémně bolestivých nebo dlouhotrvajících příznaků byste měli okamžitě kontaktovat svého lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu.

Zdroj obrázku: Freepik

Příprava masti

Nejprve je třeba na mírném ohni rozpustit kostku sádla. Později do něj můžete přidat vhodné bylinky. Velmi oblíbené jsou masti z heřmánku, měsíčku nebo kostivalu. Doporučená dávka jsou 2–3 hrsti čerstvých bylin. Po důkladném promíchání bylin s mastí se výsledná mast přelije do skleněných nádob a uloží na 24 hodin na chladné místo.

Mohlo by vás zajímat:  Kávová sedlina nepatří do koše, přinášíme 4 skvělé nápady, jak ji využít

Pokud vám záleží na analgetickém účinku, je nejlepší mazat bolavé místo 2–3krát denně. Je třeba si uvědomit, že vepřová mast má na rozdíl od masti z lékárny mnohem kratší trvanlivost. Sádlo, stejně jako každý jiný tuk, může žluknout, takže je rozhodně třeba ho skladovat v chladničce. Chcete-li prodloužit trvanlivost sádla, můžete do něj přidat kyselinu benzoovou, která působí jako konzervant.

Zdroje: [1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8658921/
[2] https://agirlworthsaving.net/make-lard-lotion/
Přidat na Seznam.cz