Living Room 2155376 1280

Vdechněte nový život starému nábytku. S pár maličkostmi zvládnete renovaci i vy

Redukce či obnovení nábytku patří často do letního úklidu. Nový nábytek nalezne své místo, se starým si často neumíme poradit. Způsobů, jak se starého nábytku zbavit, existuje několik. Nejjednodušším způsobem je jeho prodej či darování. Pro někoho je automatické starý nábytek rozštípat a spálit. Pokud mu však chcete dát druhou šanci na život, lze jej svépomocí zrenovovat!

Prodej

Kousky, které u vás již nemají své místo, mohou udělat radost někomu jinému. Každá věc má svého kupce, proto starý nábytek vyfoťte a nabídněte k prodeji. Velmi oblíbené jsou v dnešní době také nabídky, ve kterých je daný kousek pouze „za odvoz“.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhodit sáček od čaje je stejné, jako vyhodit peníze. I po vylouhování má několik přínosných benefitů
Zdroj obrázku: Pixabay

Správná likvidace

Raději než domácí likvidaci volte sběrné dvory. Nábytek, elektrospotřebiče a vše, co nelze hodit do komunálního ani tříděného odpadu, lze odvézt do sběrného dvora. V něm se o ekologickou likvidaci postarají.

Zdroj obrázku: Pixabay

Rekonstrukce starého nábytku

Nejsou to jen minimalisté, kdo vyznává myšlenku menšího plýtvání. Tito jedinci se snaží co nejvíce omezit produkci odpadků. V rámci tohoto trendu by měl každý z nás zkusit rekonstrukci starého kousku nábytku. Zachovejte jedinečný kus, kterému dáte nový háv. Tuto práci mohou pohodlnější jedinci svěřit do rukou odborníka. Stejně tak lze tuto práci provést svépomocí. Připravte si: 

  • štětce,
  • proprietární chemický odstraňovač,
  • odstraňovač vosku a leštidla, jemnou ocelovou vlnu, 
  • jemný skleněný papír a brusný blok,
  • barvy na dřevo,
  • dokončovací olej,
  • voskový lak,
  • připínáček a hadřík bez vlákna.
Mohlo by vás zajímat:  Prach usedá i na stěnách. Jednoduché vyčištění zdí rázem zlepší domácí klima

Postup

Nejprve zakryjte okolní nábytek a podlahy a zajistěte dostatečné větrání. Použijte odstraňovač vosku, který necháte působit až půl hodiny, dokud se povrchový lak nerozpustí. Neutralizujte dřevo podložkou z ocelové vlny namočenou v bílém lihu nebo proprietárním vosku a odstraňovači leštidla. Zbytky odstraňte bavlněným hadříkem a dřevo nechte 24 hodin odpočívat. Po vysušení naneste vrstvu dokončovacího oleje pomocí kartáče nebo hadříku, který nepouští vlákna. Nechte olej proniknout po dobu 10 minut a přebytek otřete, dokud se lepí. Před nanesením dalšího nátěru počkejte nejméně pět hodin a jemně otřete ocelovou vlnou.

Zdroj: https://www.realhomes.com/advice/how-to-restore-old-wooden-furniture
Přidat na Seznam.cz