V adventní čas rozkvétá vánoční kaktus, kterému stačí málo, aby se stal skutečnou ozdobou Vánoc

V adventní čas rozkvétá vánoční kaktus, kterému stačí málo, aby se stal skutečnou ozdobou Vánoc

Schlumbergera truncata patří mezi rostliny, které se obsypou květy v době vánočních svátků, z toho důvodu se této pokojovce pocházející z brazilského deštného pralesa přezdívá vánoční kaktus. Tato pokojová rostlina se tak stala nepostradatelnou adventní výzdobou pro své překrásné barvy, k tomu je ideálním dárkem při svátečních návštěvách rodiny a přátel. Nadto její pěstování zvládne úplně každý, stačí vědět, jak na to!

Mnoho jmen, jedna rostlina

Vánoční kaktus, nebo zimní pýr? Tato rostlina má mnoho názvů, prodává se pod označením Zygocactus nebo Epiphyllum, lidově jí říkají lidé plamének nebo rak. Nejznámější název – vánoční kaktus – však rostlina získala kvůli době, kdy kvete nejkrásnějšími květy, tedy v období adventu. Květy jsou sytě růžové, nebo dokonce červené či fialové a nacházejí se na konci tuhých zelených stonků, které jsou vzájemně propojeny. V květináči se rozrůstá do velikosti asi 30 cm, v přírodě roste jako epifyt vysoko v korunách stromů v deštných pralesích, na stromu však neparazituje, vyživuje se z okolního prostředí.

Mohlo by vás zajímat:  Ptáci v zimě mohou hladovět, výživná svačinka je udrží při životě
Zdroj obrázku: Freepik

Vánoční, nebo velikonoční?

Tento druh schlumbergery se řadí mezi kaktusy, proto jej lidé často nezalévají, protože mají pocit, že je jako ostatní kaktusovité rostliny. Vánoční kaktus mezi ně však nepatří a vláhu ze vzduchu zbožňuje, protože jeho domovinou jsou tropy s vlhkým podnebím. Dále bývá zaměňován s velikonočním kaktusem, který se vzhledem vánočnímu podobá, ale jak je jasné z názvu, kvete v jiném období.

Jak pěstovat vánoční kaktus

Důležité je u této rostliny umístění, nesnese přímé sluneční paprsky, vhodnější je polostín nebo parapety, které jsou směrovány na jihovýchod nebo západ. Kromě parapetu této pokojovce svědčí i střed místnosti v dostatečné vzdálenosti od okna i radiátoru. U zálivky je nutné dbát, aby nedošlo k přelití, protože pak může uhnívat. Vhodnější je rosit listy pomocí rozprašovače odstátou vodou. Ale pozor, aby se voda nedostala na květy, mohly by odpadnout.

Mohlo by vás zajímat:  Léčivý strom s nádhernými květy bude slušet i vaší zahradě. Účinky magnolie jistě oceníte

Po odkvětu do chladu

Kvete v období Vánoc a v průběhu ledna odkvétá, poté potřebuje jarní odpočinek stejně jako v období od září do listopadu, kdy vyžaduje chlad s teplotami okolo 10 °C a tmu. Klidně tak lze rostlinu přikrýt kartonem. Po vyrašení poupat je vhodné zvýšit zálivku a přesunout do teplé místnosti.

Zdroj: https://www.countryliving.com/gardening/a23320047/christmas-cactus/
Přidat na Seznam.cz