Úžasný citron se doma neztratí. Kromě kulinářského umění se hodí při úklidu

Všichni víme, jak citron chutná. Jedná se také o citrus bohatý na vitamin C, který pomáhá při různých typech nachlazení. Mnoho z vás jistě tuší, že citron je díky kyselině citronové, kterou obsahuje, také dobrým pomocníkem při úklidu. Dokáže nahradit mnohé chemické čisticí prostředky, které mohou být i špatné pro zdraví lidského těla. Odstraní různé nečistoty i usazeniny. Zároveň má antibakteriální a dezinfekční účinky. Dokáže také bělit, odstraňovat skvrny a čistit tkaniny. 

Citron v boji proti vodnímu kameni

Umyvadlo, vana a sprchový kout jsou místa, kde se velmi často setkáváme s nepříjemným vodním kamenem, se kterým se těžko bojuje. Pokud vám ale přijde na pomoc citron, bude boj rychlý a zvítězíte. Vymačkejte citronovou šťávu, namočte do ní hadřík a vodní kámen vyčistěte. Můžete také hadřík nechat přiložený a nechat celou noc působit. Pak půjde vodní kámen snadno setřít. Potom už stačí jen opláchnout vodou, aby čištěné místo nelepilo citronem. Pokud se perete s vodním kamenem také v rychlovarné konvici, vyvařte sklenici citronu s vodou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pomocník při úklidu v kuchyni

V kuchyni vám citron pomůže při úklidu trouby, mikrovlnky i lednice. Mastné skvrny v troubě a  jsou těžko odstranitelné. Nalijte si do misky půllitr vody a vymačkejte do ní polovinu citronu. Vložte misku do trouby nebo mikrovlnky a zapněte ji na pět minut. Poté vypněte a nechte misku uvnitř, dokud pára z misky nezměkčí nečistoty tak dokonale, že půjde mastnota snadno setřít vlhkým hadříkem.

Mohlo by vás zajímat:  Malí motýlci neobývají jen kuchyně, líbí se jim i ve skříni. Domácí odpuzovač je vyžene

Lednici nejlépe vyčistíte v roztoku tvořeným vodou, citronovou šťávou a trochou jedlé sody. Pak už stačí jen namočit hadřík a opět vyčistit.

Pokud se vám nelíbí zabarvené prkénko se zápachem snad všech surovin, namačkejte citronovou šťávu na jeho povrch a posypejte ho solí. Následně opět vezměte vlhký hadřík a třete povrch prkénka. Potom prkénko opláchněte teplou vodou. Až spláchnete citron smíchaný se solí, bude prkénko opět zářit původní barvou a bude zbavené zápachu nejrůznějších surovin od ovoce a zeleniny až po ryby.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud se potřebujete zbavit usazenin na dně hrníčků od čaje a kávy, opět je tu pro vás citron. Vyčistěte nádobí houbičkou a vymačkanou citronovou šťávou. Až budou hrníčky perfektně čisté, opláchněte je teplou vodou. A až zase zajdou usazeninami od čaje a kávy, budete si s nimi vědět rady.

Zdroj: https://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/cleaning-with-lemon-juice
Přidat na Seznam.cz