Úsporné žárovky jsou možná finančně výhodné, málokdo ale zná jejich negativní vliv na zdraví

Úsporné žárovky jsou možná finančně výhodné, málokdo ale zná jejich negativní vliv na zdraví

Výzkumy ukazují, že pro lidské zdraví jsou klasické žárovky nebezpečné. Jsou nejméně účinné, proto většina lidí zvolí LED diody nebo jiné úsporné zářivky, které jsou dnes populární. Výrobci je propagují jako neškodné pro naše zdraví, ukazuje se ale, že to není tak zcela pravda. Proč bychom tyto úsporné zářivky neměli používat a jak mohou negativně ovlivnit naše zdraví?

Energeticky úsporné žárovky jsou velmi toxické

Jejich používání může způsobit bolest hlavy, potíže se soustředěním nebo se mohou objevit pocity úzkosti či nevolnost. Je to dané tím, že tyto úsporné zářivky mohou až 20× překročit limit toxicity. Vědci dokázali, že takové zářivky mohou dokonce způsobit rakovinu. LED žárovky zase mají dopad na náš zrak. Výzkumy ukázaly, že dlouhodobé působení LED lampiček může poškodit lidské oko.

Mohlo by vás zajímat:  Řada lidí vůbec netuší, jak správně mikrovlnku čistit. Na jednu zásadní věc úplně zapomínají

Proč bychom neměli používat úsporné zářivky? Uvedeme několik důvodů. První z nich je, že obsahují škodlivou rtuť. Účinky rtuti na naše zdraví jsou všeobecně známé. Vyvolává nervozitu, podrážděnost a může způsobit poruchy spánku nebo ztrátu paměti. To je jen pár negativních účinků. Tato toxická látka celkově škodí našemu tělu.

Zdroj obrázku: Freepik

Úsporné zářivky jsou karcinogenní

Energeticky úsporné zářivky jsou plné chemických látek a sloučenin, které mohou způsobit rakovinu. Jednou takovou látkou je fenol, který patří mezi krystalické kapaliny. Další jsou naftalen a také styren. Snad je to dostatečný důvod k tomu, tyto zářivky vyměnit za jiné a mnohem zdravější.

Mohlo by vás zajímat:  Účet za elektřinu sníží úsporné používání myčky a pračky

Tyto žárovky jsou škodlivé také pro naši pokožku. Vyzařují záření typu UV-B a UV-C. UV záření je škodlivé nejen pro oči a kůži, ale může poškodit kožní tkáň a oslabit imunitní systém. Rozbité zářivky jsou nebezpečné i pro životní prostředí. Vyhazovat by se měly co nejdříve a do kontejnerů, které jsou k tomu určené.

Zdroj: https://finance.zacks.com/much-money-save-energysaving-light-bulbs-4200.html
Přidat na Seznam.cz