Ušetřit na plynu není těžké. Změna teploty a chytré vaření uspoří nemalou částku

Udržet sporák v čistotě není nadlidský úkol. Stačí znát jednoduchou metodu

Čištění plynového hořáku může být docela nepříjemný problém. Zbytky jídla a tuku se na tomto místě velmi snadno usazují a rozhodně nám úklid nijak neusnadňují. Namáhavé drhnutí je nejen vyčerpávající, ale může také vytvořit pořádné škrábance a sporák poškodit. Ujistěte se tedy, že víte, čím čistit plynové hořáky a varnou desku, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Čistá kuchyně

Většina z nás pravidelně myje nádobí, utírá pracovní desky a vynáší odpadky. Je to přirozené, protože v kuchyni připravujeme jídlo, a chceme tedy, aby tyto prostory byly maximálně čisté. Přesto se pravidelným čištěním plynových hořáků mnoho lidí netrápí, dokud se na znečištěný povrch už skutečně nedá dívat. Přitom špína je nejen problematická z hlediska hygieny, ale je třeba vědět také to, že hořáky pak nefungují efektivně a vy možná zbytečně utrácíte příliš za plyn.

Mohlo by vás zajímat:  Věčný prach dává při úklidu zabrat, s pár triky se ho zbavíte efektivněji
Zdroj obrázku: Freepik

Jak si vyrobit domácí čistič?

Není nutné snažit se špínu silou vydrhnout nebo si kupovat drahé a nebezpečné chemikálie. Efektivní a ekologickou čisticí směs si můžete vyrobit i sami. Jak postupovat? Ocet a vodu smíchejte v poměru 3 : 1. Vše dejte do velkého hrnce a přiveďte k varu. Vypněte sporák a do takto připraveného roztoku namočte znečištěné části sporáku. Vyjměte je, jakmile tekutina vychladne. Pokud se ukáže, že ne všechny nečistoty byly odstraněny, použijte kartáč nebo kuličku hliníkové fólie a krouživými pohyby odstraňte zaschlou špínu.

Mohlo by vás zajímat:  Skvrny na pohovce bývají odolné, každá nečistota má ale své řešení

Jak odstranit zbytky?

Ne vše můžete ze sporáku sundat. Zbytek dočistíte pomocí tohoto triku. Připravte si pastu z teplé vody a jedlé sody. Měla by mít hustou konzistenci, díky které ji snadno nanesete na sporák a můžete nechat několik minut působit. Po uplynutí této doby pastu setřete houbičkou nebo kartáčem. Poté důkladně opláchněte vodou.
Takto snadno dosáhnete skvěle čistého a lesklého sporáku, na kterém se bude vařit jedna radost. Úklidu se věnujte pravidelně, aby nánosy špíny nebyly tak velké, a bude to ještě snazší.

Zdroj: https://food52.com/blog/22520-the-ultimate-step-by-step-guide-to-cleaning-your-stove
Přidat na Seznam.cz