Díky správnému praní vydrží ložní prádlo roky v perfektním stavu

Díky správnému praní vydrží ložní prádlo roky v perfektním stavu

Naše babičky byly schopné používat stejné ložní prádlo od svatby prakticky až do smrti. A přitom nepoužívaly žádné zázračné prací prášky a gely, ba dokonce neměly ani pračky a sušičky. A přesto, nebo právě proto ložní prádlo vydrželo celé dekády, aniž by minimálně v těch prvních nějak viditelně chřadlo. Do určité míry je na vině poněkud méně kvalitní materiál povlečení, které dnes běžně koupíme, způsob, kterým je ušité, ale také náš přístup. Budete-li se k ložnímu prádlu chovat správně, jeho životnost můžete snadno prodloužit i vy.

Mohlo by vás zajímat:  Mít doma jen jednu roli papírových utěrek je chyba. V mnoha situacích jsou nejlepší řešení

Správný výběr povlečení

I když je syntetika moderní, z hlediska životnosti je lepší se jí vyhnout. A často také s ohledem na životní prostředí, výroba řady syntetických vláken je energeticky náročná, přestože se to třeba na cenovce výsledného produktu příliš neprojeví – vyšší výrobní náklady jsou vykoupeny snadnějším zpracováním textilie. Každopádně léty osvědčená bavlna je suverénně nejlepší materiál, ze kterého může být vaše povlečení vyrobeno.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné praní i žehlení

Pokud nejde o povlečení pro malé děti, není třeba jej prát na příliš vysoké teploty. A i u dětského povlečení je 60 °C dostatečné, vyvařování na vyšší teploty není potřeba. Pokud se bojíte, že při praní na nízké teploty nezlikvidujete veškeré bakterie a viry, nezoufejte. Spolehlivě se jich zbavíte při sušení na slunci, pokud máte tu možnost, a také při mandlování, které je zdaleka nejlepším způsobem žehlení, jaký svému ložnímu prádlu můžete dopřát.

Mohlo by vás zajímat:  Chybně uložené dříví znatelně poškodí krb i komín

Zipy a knoflíky

Rozdíl mezi povlečením našich babiček a tím naším je také v zapínání. Moderní zipy a knoflíky jsou v prvé řadě levné a snadno připevnitelné, jejich šetrnost k povlečení jako takovému pro výrobce není až tak důležitá. Povlečení při praní nechávejte raději zapnuté. A pokud to jde, volte povlečení tradičního stylu, u kterého lze knoflíky před praním snadno vyjmout.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/interior-design/bedrooms/how-to-wash-bed-sheets
Přidat na Seznam.cz