Túje zdobí nejednu zahradu. Na podzim potřebují speciální péči, aby nadále spokojeně rostly

Túje můžete běžně vidět například na zahradách, najdete je také v parcích. Jsou nenáročné na péči, rychle rostou a jsou odolné. Ovšem na podzim je potřeba je ošetřit, jedině tak přežijí zimu a na jaře budou znovu zdobit vaši zahradu.

Co všechno potřebujete vědět o tújích?

Túje jsou velmi vytrvalé stromy. Volíme je především jako zahradní dekoraci. Můžete si z nich udělat například živý plot, je ale nutné je pravidelně zastřihovat, protože rostou rychle a bujně. Lze je upravit do různých tvarů a přizpůsobit je podmínkám, které na zahradě máte. Je ale nutné o ně pečovat správně, protože některé chyby jim mohou velmi ublížit a túje už pak nebudete moci zachránit.

Po celou dobu vegetace potřebují vaši péči. Na jaře a v létě je jasné, že je budete ošetřovat, ale nesmíte zapomenout také na podzimní období, abyste rostliny připravili na zimu. Musíte je přihnojovat, zastřihovat a pravidelně zalévat. Díky zastřihování budete vědět, kde mají oslabené výhonky a můžete je snadno odstranit. Před zimou byste měli aplikovat nejméně tři kúry.

Mohlo by vás zajímat:  Na zahradě se rádi zabydlí mlsní mravenci. Chyťte je do pasti, nebo chytře vyžeňte
Zdroj obrázku: Freepik

Nezapomínejte túje hnojit a zastřihovat

Před zimou je potřeba rostliny ošetřit, aby náročnou zimu přežily. Je dobré je pokrýt silnou vrstvou prachového peří, které zajistí, že nebudou promrzlé. Udělejte to ideálně v říjnu, také je pořádně zalévejte. Můžete to udělat také v zimě, ale jen pokud teplota neklesne pod nulu. Keře můžete ošetřit i mulčováním. Kořeny chraňte před mrazem tak, že je zasypete podestýlkou z písku.

Pod túje můžete vložit také silnou vrstvou kůry. Má izolační vlastnosti, ale také kyselé pH, a tím pádem budou túje správně vyživené. Túje potřebují i pravidelné hnojení. Sice si dokážou živiny vzít samy z půdy, někdy je ale nutné jim pomoci. S prořezáváním buďte opatrní, měli byste to dělat třikrát do roka: když se rostlina probudí k životu, pak v létě a následně v říjnu.

Zdroj: https://www.gardenguides.com/93438-care-thuja-occidentalis.html
Přidat na Seznam.cz