Túje zdobí nejednu zahradu. Na podzim potřebují speciální péči, aby nadále spokojeně rostly

Túje zdobí nejednu zahradu. Na podzim potřebují speciální péči, aby nadále spokojeně rostly

Túje můžete běžně vidět například na zahradách, najdete je také v parcích. Jsou nenáročné na péči, rychle rostou a jsou odolné. Ovšem na podzim je potřeba je ošetřit, jedině tak přežijí zimu a na jaře budou znovu zdobit vaši zahradu.

Co všechno potřebujete vědět o tújích?

Túje jsou velmi vytrvalé stromy. Volíme je především jako zahradní dekoraci. Můžete si z nich udělat například živý plot, je ale nutné je pravidelně zastřihovat, protože rostou rychle a bujně. Lze je upravit do různých tvarů a přizpůsobit je podmínkám, které na zahradě máte. Je ale nutné o ně pečovat správně, protože některé chyby jim mohou velmi ublížit a túje už pak nebudete moci zachránit.

Mohlo by vás zajímat:  Září v zahradě: zapomenout se nesmí na péči o rostliny i trávník

Po celou dobu vegetace potřebují vaši péči. Na jaře a v létě je jasné, že je budete ošetřovat, ale nesmíte zapomenout také na podzimní období, abyste rostliny připravili na zimu. Musíte je přihnojovat, zastřihovat a pravidelně zalévat. Díky zastřihování budete vědět, kde mají oslabené výhonky a můžete je snadno odstranit. Před zimou byste měli aplikovat nejméně tři kúry.

Zdroj obrázku: Freepik

Nezapomínejte túje hnojit a zastřihovat

Před zimou je potřeba rostliny ošetřit, aby náročnou zimu přežily. Je dobré je pokrýt silnou vrstvou prachového peří, které zajistí, že nebudou promrzlé. Udělejte to ideálně v říjnu, také je pořádně zalévejte. Můžete to udělat také v zimě, ale jen pokud teplota neklesne pod nulu. Keře můžete ošetřit i mulčováním. Kořeny chraňte před mrazem tak, že je zasypete podestýlkou z písku.

Mohlo by vás zajímat:  Měli jsme na zahradě zloděje. Doteď se jen smějeme tomu, co nám z chatky odnesl. A na policii jsme nešli

Pod túje můžete vložit také silnou vrstvou kůry. Má izolační vlastnosti, ale také kyselé pH, a tím pádem budou túje správně vyživené. Túje potřebují i pravidelné hnojení. Sice si dokážou živiny vzít samy z půdy, někdy je ale nutné jim pomoci. S prořezáváním buďte opatrní, měli byste to dělat třikrát do roka: když se rostlina probudí k životu, pak v létě a následně v říjnu.

Zdroj: https://www.gardenguides.com/93438-care-thuja-occidentalis.html
Přidat na Seznam.cz