Krtci nesnesou specifické vůně. Jako prevence poslouží měsíček, řebčík nebo máta

Krtci nesnesou specifické vůně. Jako prevence poslouží měsíček, řebčík nebo máta

Není asi větší noční můry zahrádkáře než se ráno vzbudit a při pohledu z okna se šálkem kávy v ruce zjistit, že na pěstěném trávníku řádí krtek. Krtince jsou neklamným znamením, že si tento drobný hmyzožravec vybral právě vaši zahradu. Tento savec umí zlikvidovat stovky hodin práce na zahradě během několika málo dní. Krtek rozhodně nepatří mezi roztomilá zvířátka, protože vyhloubené tunely mohou měřit stovky metrů až kilometr, zanechává po sobě na zahradě spoušť. Jak vůbec krtka do zahrady nepustit? Prevence je vhodnější řešení než jeho likvidace.

Mohlo by vás zajímat:  Ze zbytků mýdla snadno vyrobíte mýdlo nové nebo pečující peeling. Jednoduchý postup zvládne každý

Velký zahradní škůdce

V tuzemsku je krtek oblíbený, protože v něm lidé vidí animovaného Krtečka Zdeňka Milera, jenže tento savec umí napáchat obrovské škody, protože ničí kořeny rostlin, hlízy i cibule. Během několika málo dní může znehodnotit léta ošetřovaný trávník. Krtek vytváří dlouhé tunely a loví žížaly, hmyz, larvy a další drobné živočichy. Zčásti se jimi živí, denně zkonzumuje množství odpovídající jeho váze, zbylé ponechává živé, pouze ochromené na zimu. Málokdo totiž ví, že krtek má ve svých slinách toxiny, které larvy a další živočichy ochromí, tuto potravu si schraňuje ve spižírnách na zimu, protože nehibernuje.

Mohlo by vás zajímat:  Provzdušnění umožní trávníku dýchat, posílí ho a podpoří v růstu
Zdroj obrázku: Freepik

Vhodnější je prevence

Obecně je krtek chráněný, ale na zahradě je považován za živočišného škůdce, proto se může odstraňovat humánními metodami, například odchytem a vypuštěním do volné přírody. Mnohem vhodnější než lov je zabránit krtkovi v přístupu na zahradu. Zabudovat se mohou různé druhy sítí při zakládání trávníku, proti tomuto hmyzožravci však fungují ještě efektivnější aromatické rostliny, protože má vytříbený čich. Záhony měsíčku lékařského jej odpudí dozajista, k tomu je možné tuto bylinu využít i pro léčebné účely.

Přirozené bariéry na zahradě

Měsíček lékařský není jedinou rostlinou, která se může vysadit v hojném počtu. Jako přirozená bariéra fungují také shluky nebo záhony s řebčíky královskými. Tato nebývale krásná bylina vyniká vysokou lodyhou, na jejímž konci se objevuje pět až deset velkých květů sytě oranžové až červené barvy ve tvaru korunky. Řebčíky jsou navíc trvalky, které odolají i tuzemským mrazům. Mezi další vhodné rostliny patří kuchyňské bylinky, jako jsou máta, meduňka nebo levandule. Účinný je také česnek včetně medvědího, který k tomu najde využití při vaření.

Zdroj: https://thepracticalplanter.com/plants-that-repel-moles/
Přidat na Seznam.cz