Tříměsíční odpočinek orchidejím prospěje. Květiny nastřádají sílu a o to lépe pokvetou

Tříměsíční odpočinek orchidejím prospěje. Květiny nastřádají sílu a o to lépe pokvetou

V hobbymarketech nebo v zahradnických centrech kvetou po celý rok, proto jsou vítaným dárkem pro každou ženu. Orchideje sice mohou kvést celoročně, ale ne neustále. Po opadání posledních kvítků potřebují patřičnou péči, rozhodně nelze čekat obsypání novými květy. Po dostatečně dlouhé regeneraci mohou posílit a vydrží mnohem déle. V opačném případě mohou odumřít nebo přestat kvést i na dva roky. Jak má probíhat klidová fáze u orchidejí a jakou péči potřebují?

Po odkvětu nastává u orchidejí odpočinek

Velký výkon vede k vyčerpání a k nutnosti regenerace. Platí to u lidí, ale také u rostlin, obzvláště u orchidejí, které jsou po dlouhou dobu obsypané barevnými květy. Období klidu rostlinám umožní nastřádat dostatek energie pro další kvetení. Z toho důvodu je péče o orchideje v podzimním a zimním období natolik důležitá. Snadno by se totiž mohlo stát, že nepokvetou už vůbec, nebo dokonce zchřadnou natolik, že skončí na rumišti nebo na kompostu.

Mohlo by vás zajímat:  Zápach z obuvi není nikomu příjemný. Odstranit ho lze jednoduše přírodními prostředky
Zdroj obrázku: Freepik

Důležitá část roku pro orchideje

Když kvetou, jsou působivým živým doplňkem interiérů. Zejména ženy milují velké květy, kterými se pyšní před kamarádkami i sousedkami, a zdobí orchidejemi parapety oken. Ale co s nimi po odkvětu? V daný čas nastává první klidová fáze, během které se musí seříznout výhonek, na kterém byly květy. Seříznutí je nutné provádět pomocí vydezinfikovaného nože nebo nůžek těsně nad vrchními listy.

Chladno, méně zálivky a žádné hnojivo

Po řezu nastává druhá fáze, které se říká regenerační, a jedná se o období klidu, kdy se zastaví vývoj nových výhonků. Prvním krokem je zastavení hnojení a omezení zálivky, po vyschnutí substrátu se přemístí rostlina do chladné a prosluněné místnosti s teplotami asi 15–20 stupňů Celsia, kde pobyde tři měsíce. Ve chvíli, kdy vyraší nové výhonky, je čas orchidej přesunout zpět a začít zase zalévat a přihnojovat obvyklým způsobem.

Zdroj: https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-resting-orchid
Přidat na Seznam.cz