Imunitu dětí je třeba posilovat odmalička. Přirozenou cestou je pohyb venku i vyvážený jídelníček

Imunitu dětí je třeba posilovat odmalička. Přirozenou cestou je pohyb venku i vyvážený jídelníček

Imunitní systém zahrnuje různé mechanismy, které udržují organismus v chodu. Vyvíjí se již v době těhotenství a pokračuje po narození po celý život. Nejdůležitější je období dětství, kdy se vytvářejí protilátky proti určitým hrozbám. Děti bývají k různým nákazám citlivější, proto je nutné obranyschopnost nejmenších neustále podporovat přírodními prostředky. O jakých účinných stimulantech je řeč?

Procházky venku i školka

Jak imunitu každodenně posilovat bez velkého úsilí? Důležitý je pohyb na čerstvém vzduchu. Během procházek a hraní na venkovním hřišti s kamarády se přirozeným způsobem okysličuje tělo a doplňuje vitamín D ze slunečního záření. Fyzické aktivity jsou ale vhodné v přírodě nehledě na počasí, protože se tím tělo otužuje. Děti se nesmí vyhýbat ani vrstevníkům v dětských skupinách nebo ve školce, kde se dostanou do kontaktu s různými infekcemi a patogeny, vytváří se tím kolektivní získaná imunita.

Mohlo by vás zajímat:  Žehlička potřebuje pravidelné čištění zvenku i zevnitř
Zdroj obrázku: Freepik

Vyvážený jídelníček plný ovoce a zeleniny

Pizza, hamburgery, hranolky, párky, limonády, sladkosti a cukrovinky? Všechny tyto produkty rozhodně nepatří do dětského jídelníčku, imunitě mohou dokonce uškodit. Oproti smaženým jídlům a vysoce zpracovaným výrobkům je vhodnější zařadit porce zeleniny a ovoce s obsahem vitamínů C, A a D, dále minerálů, jako jsou zinek, selen a železo. Každé jídlo musí doplňovat zelenina, banán, jablko nebo mandarinka mohou posloužit ke svačině.

Eukalyptus nebo tymián

Jaké další přírodní prostředky pomohou? Balzámem pro plíce jsou výtažky z eukalyptu, šalvěje, borovice nebo tymiánu, který napomáhá i vykašlávání. V lidovém léčitelství se používají pro očistu plic a posílení imunity ještě květy divizny nebo verbena obecná. Vitamínovou bombou pro tělo jsou též přípravky z květů a plodů černého bezu. Éterické bylinné oleje se mohou používat k inhalacím nebo při horkých koupelích. Při nachlazení se pak může podávat dítěti teplé mléko s medem pro uvolnění průdušek.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/blog/boosting-your-childs-immune-system-202110122614
Přidat na Seznam.cz