Fresh Water Splash From Sprinkle Pole Settle Grass Feild Outdoor Garden

Trávník udrží v létě krásný správné sekání a zalévání

V horkých letních dnech věnujeme obvykle velkou pozornost květinám a rostlinám. Snažíme se jim zajistit dostatek vody, aby se mohly rozvíjet a kvést ve své plné kráse. Často ale přehlížíme, že náš trávník potřebuje stejnou péči a pozornost, zvláště v období vysokých teplot, kdy může zhnědnout a ztratit hezký vzhled. Suchý trávník během léta není výjimkou, ale se správnou péčí může i nadále vypadat skvěle.

Potřebuje zalít?

Sluneční paprsky nezatěžují pouze kvetoucí rostliny, ale i trávník. Především v období sucha a vysokých teplot může trávník ztratit svou zelenou barvu a začít žloutnout. Abychom předešli úplnému vysušení a zlepšili jeho stav, je důležité včas zareagovat. Jak tedy poznat, že trávník potřebuje zalévání?

Mohlo by vás zajímat:  Vosy ze zahrady vystrnadí aromatické rostliny, vůně kávy nebo octa
Zdroj obrázku: Freepik

Oživení trávníku

Když trávník zažije dlouhé období sucha a vysokých teplot, začne žloutnout a prahnout. Prvním krokem k jeho oživení je krátké posečení a důkladné shrabání odumřelých stonků. Vertikutace je dalším užitečným postupem, který umožní vzduchu a vodě proniknout hluboko do země. Po těchto úkonech je klíčové zalít trávník hojným množstvím vody a opakovat zalévání každých pár dní.

Správný čas pro zalévání trávníku

Pro dosažení nejlepších výsledků je ideální zalévat trávník brzy ráno před východem slunce nebo později večer. Zalévání během dne není doporučeno, protože sluneční paprsky mohou vodu rychle vysušit a poškodit stébla trávníku. Pokud pečlivě dodržujeme správnou péči a zalévání, trávník se zpravidla zotaví do správné výšky a zazelená se během tří až čtyř týdnů. Pro zjištění, zda je trávník správně zalitý, můžeme vyzkoušet jednoduchý test navržený odborníkem na zahradnictví Chrisem Mcllroyem. Stačí vzít větší šroubovák a zatlačit jeho kovovou část do země. Pokud se šroubovák snadno zasune do celé délky (přibližně 15–17 centimetrů), je trávník dostatečně zalitý. Pokud ne, potřebuje vláhu a je třeba ho zalít.

Zdroj: https://bioadvanced.com/lawn-care-keeping-lawns-healthy-summer-lawn-watering-guide
Přidat na Seznam.cz