Tis vytvoří krásný živý plot, který vydrží léta a po celý rok bude zelený

Tis vytvoří krásný živý plot, který vydrží léta a po celý rok bude zelený

Přestože se zdá, že na živé ploty se nejvíce využívají túje, skvělou volbou bude i tis. Tato stálezelená rostlina vypadá krásně v kterémkoli ročním období, roste dobře na slunci i ve stínu a nevyžaduje časté zahradnické zásahy.

Odolné a krásné

Jejich jemné, měkké jehličí vypadá krásně po celý rok a vytváří dekorativní vzhled i v zimě. Tisy jsou odolné vůči vysokým mrazům a znečištění životního prostředí. Tolerují řezání dobře, ale zároveň nevyžadují tento postup příliš často. Tis roste pomalu, takže jeho kultivace je často během na dlouhou trať.

Proto pokud chcete soukromí co nejrychleji, není tis nejlepší volbou. U mladých exemplářů je růst nejpomalejší. Roční nárůst rostlin mladších šesti let je mezi dvěma a třemi centimetry. Později se vývoj zrychluje a lze očekávat nárůst o 15–20 centimetrů. Je třeba zmínit, že tisy jsou rostliny s dlouhou životností, které jsou schopny růst na jednom místě stovky let.

Zdroj obrázku: Freepik

Zamyslete se nad výběrem

Navzdory pomalému růstu by se tento jehličnatý keř neměl ihned zavrhnout v souvislosti s vytvořením živého plotu. Tis je ideální pro malé a úzké pozemky. Je to dobrá volba pro řadovou stavbu. Nebudeme se muset obávat, že růst keře rychle zastíní terén a zúží pozemek. Tis se lehce ořezává a udržuje se pod kontrolou. Mladé rostliny stačí ořezat jednou za sezónu, nejlépe brzy na jaře, kdy už ustoupily mrazy.

Mohlo by vás zajímat:  Do kompostu nepatří všechny zbytky z kuchyně ani veškerý materiál ze zahrádky

Koncem srpna lze dodatečně seříznout několikaleté exempláře. Tento krok nejen snižuje nadměrné šíření větví, ale především udržuje jejich pěkný tvar a stimuluje příjemnou a pravidelnou hustotu. Při výsadbě tisu musíte pamatovat na to, že rostlina je jedovatá. Toto je obzvláště důležité pro rodiče malých dětí a majitele zvířat.

Zdroj: https://www.burncoose.co.uk/site/content.cfm?ref=Taxus+-+Care+Guide
Přidat na Seznam.cz