Tis vytvoří krásný živý plot, který vydrží léta a po celý rok bude zelený

Tis vytvoří krásný živý plot, který vydrží léta a po celý rok bude zelený

Přestože se zdá, že na živé ploty se nejvíce využívají túje, skvělou volbou bude i tis. Tato stálezelená rostlina vypadá krásně v kterémkoli ročním období, roste dobře na slunci i ve stínu a nevyžaduje časté zahradnické zásahy.

Odolné a krásné

Jejich jemné, měkké jehličí vypadá krásně po celý rok a vytváří dekorativní vzhled i v zimě. Tisy jsou odolné vůči vysokým mrazům a znečištění životního prostředí. Tolerují řezání dobře, ale zároveň nevyžadují tento postup příliš často. Tis roste pomalu, takže jeho kultivace je často během na dlouhou trať.

Mohlo by vás zajímat:  Ze staršího chleba lze připravit hnojivo, které potěší především rajčata

Proto pokud chcete soukromí co nejrychleji, není tis nejlepší volbou. U mladých exemplářů je růst nejpomalejší. Roční nárůst rostlin mladších šesti let je mezi dvěma a třemi centimetry. Později se vývoj zrychluje a lze očekávat nárůst o 15–20 centimetrů. Je třeba zmínit, že tisy jsou rostliny s dlouhou životností, které jsou schopny růst na jednom místě stovky let.

Zdroj obrázku: Freepik

Zamyslete se nad výběrem

Navzdory pomalému růstu by se tento jehličnatý keř neměl ihned zavrhnout v souvislosti s vytvořením živého plotu. Tis je ideální pro malé a úzké pozemky. Je to dobrá volba pro řadovou stavbu. Nebudeme se muset obávat, že růst keře rychle zastíní terén a zúží pozemek. Tis se lehce ořezává a udržuje se pod kontrolou. Mladé rostliny stačí ořezat jednou za sezónu, nejlépe brzy na jaře, kdy už ustoupily mrazy.

Mohlo by vás zajímat:  Chystáme se na Vánoce - vánoční osvětlení

Koncem srpna lze dodatečně seříznout několikaleté exempláře. Tento krok nejen snižuje nadměrné šíření větví, ale především udržuje jejich pěkný tvar a stimuluje příjemnou a pravidelnou hustotu. Při výsadbě tisu musíte pamatovat na to, že rostlina je jedovatá. Toto je obzvláště důležité pro rodiče malých dětí a majitele zvířat.

Zdroj: https://www.burncoose.co.uk/site/content.cfm?ref=Taxus+-+Care+Guide
Přidat na Seznam.cz