Light Bulb With Wood House Table

Tipy, jak doma provést energetický audit

Co si představit pod pojmem energetický audit? Jedná se o proces, v jehož průběhu je možné zjistit, jak moc efektivní či naopak neefektivní je vaše domácnost, respektive dům, ve kterém bydlíte. Jeho cílem je najít oblasti, v nichž je možné snížit spotřebu energie. Jak se tento audit provádí?

Najděte si odbornou firmu

Pro energetický audit je nejlepší oslovit některou z odborných firem, které se této činnosti věnují. Odborný auditor totiž dovede zaměřit izolaci, systém vytápění, případně chlazení, způsob osvětlení, styl oken a další faktory, které se na spotřebě energie podílejí. Obvykle vychází z účtů za energie a z toho, co mu řeknou majitelé nemovitosti o svých nákladech a spotřebních návycích. Na základě toho auditor udělá analýzu.

Mohlo by vás zajímat:  Levandule dodá domovu příjemnou atmosféru. Je krásnou dekorací plnou vůně

Proč je energetický audit důležitý

Cena energií v současné době neustále roste a zatěžuje domácnosti. Je proto v jejich zájmu najít efektivní způsoby, jak energie ušetřit. Znamená to například utěsnit netěsnící okna či dveře, zateplit fasádu či střechu nebo vyměnit stará okna za nové či zlepšit izolaci.

electric-power-box-meter-home-use
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy se energetický audit zpracovává

O energetický audit je možné zažádat i tehdy, když budete zvažovat žádost o dotaci na zateplení svého rodinného domu. Je to jedna z podmínek. Některé právnické osoby mají nutnost energetického auditu danou zákonem č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií. I při plánování rekonstrukce domu je vhodné o energetický audit požádat.

Mohlo by vás zajímat:  Mléko jako ideální hnojivo pro kapradiny: naředěné s vodou je vhodné jednou měsíčně

Testování a zpráva o auditu

V průběhu energetického auditu provede odborný auditor také testování a nakonec vypracuje podrobnou zprávu, v níž uvede doporučená opatření a možnosti úspor. Díky tomu lze ušetřit finance za spotřebu energií. Tím se pochopitelně zvyšuje hodnota nemovitosti, je-li energeticky méně náročná.

Lépe pak najdete pro ni kupce. Budete-li mít dům izolovaný s dobrým větráním, bude se vám v něm také lépe bydlet. I to je výsledkem kvalitně zpracovaného energetického auditu.

Zdroj: https://quickelectricity.com/how-to-perform-a-home-energy-audit/
Přidat na Seznam.cz