Teplá koupel před spaním uklidní tělo i mysl. Odborníci radí, kdy je pro ni nejlepší čas

Teplá koupel před spaním uklidní tělo i mysl. Odborníci radí, kdy je pro ni nejlepší čas

Jestli chcete jít do postele bez toho, že byste se vykoupali, neděláte dobře. Nejlepší je se před spaním vykoupat, protože tím uvolníte nejen své tělo, ale také mysl. Záleží na tom, v jaký čas se půjdeme vykoupat nebo osprchovat. Ukazují to výzkumy, jejichž výsledky teď vědci zveřejnili.

Koupel ovlivňuje kvalitu spánku

Jestli si dáte koupel nebo sprchu o teplotě asi 40 stupňů, ovlivníte kvalitu svého spánku. Vyplývá to ze studií. Jak se tedy dobře vyspat? Vědci ukázali, jak si dopřát kvalitní spánek, který může trvat i kratší dobu, ale budete se ráno cítit velmi dobře. Prostřednictvím systematických přehledů zkoumali vědci význam tělesného zahřívání vodou, který spojili s kvalitou spánku.

Mohlo by vás zajímat:  Filtry na kávu je škoda nevyužít i jiným způsobem. Jejich vlastnosti oceníte nejen v kuchyni

Teplé koupele a sprchy jsou velkými pomocníky při spánku. Stimulují termoregulační systém těla, zvýší se krevní oběh a proudění tepla se dostane do rukou a nohou. Výsledkem je pak pokles tělesné teploty, tím pádem se vám bude lépe spát. Vědci zjistili, že ideální čas na koupel je 90 minut před tím, než půjdete spát. V cyklu 24/7 je teplota lidského těla odpoledne a večer vyšší než během spánku.

Zdroj obrázku: Freepik

Ke snížení teploty dochází hodinu před spaním

Bazální teplota klesne hodinu před spaním, poté se dostane na nižší úroveň během nočního spánku. Teplota pak znovu stoupá a tělo tak funguje jako biologický budík. Teplotní cyklus řídí nejen to, kdy jíme, ale také, jak spíme. Je to faktor, který pomáhá rychle uschnout a podpoří zdravý spánek.

Mohlo by vás zajímat:  Tvrdohlavé skrvny a nečistoty odolávají i těm nejlepším čističům. Pomohou prostředky, které málokoho napadnou

Kvalitu spánku ale můžete ovlivnit také jinými způsoby. Dávejte si před spaním jen potraviny, které jsou lehce stravitelné. Nepijte nápoje obsahující kofein. Před spaním je vhodné také vypnout mobilní telefon a televizi, které vyzařují nepříjemné záření ovlivňující práci mozku. Jedině tak budete snadněji usínat a spánek bude hluboký delší dobu. Kvalitní spánek je pro naše tělo i mysl velmi důležitý.

Zdroj: https://metro.co.uk/2019/07/20/take-bath-hour-half-bed-better-sleep-suggests-study-10432381/
Přidat na Seznam.cz