Gray Sweater Jeans Drying Radiator Indoor

Sušení prádla na radiátorech se nedoporučuje z několika důvodů

Topná sezóna jede na plné obrátky, protože září bylo poznamenáno chladnějšími teplotami a vydatnými dešti, které doprovázel vítr. Pro mnohé je doba horkých radiátorů též časem rychlejšího sušení prádla. Po vytažení z pračky totiž v některých domácnostech rovnou putuje na radiátory, díky čemuž je prádlo raz dva suché. Zatímco si lidé libují, jak je takové sušení vypraných oděvů efektivní, odborníci před tímto počínáním varují. Proč?

Zvýšení rozpočtu v době vysokých cen

Nikdo nechce v době vysokých cen za vytápění nebo za energie platit více, než musí. Právě rozvěšování oblečení na radiátory je činnost, která způsobuje značné tepelné ztráty a snižuje efektivitu vytápění. Rostou tím neúměrně náklady na vytápění. Textilie na topných tělesech totiž brání cirkulaci teplého vzduchu do místnosti, navíc jsou mokré a chladné, dochází k ohřevu vody uvnitř vláken a k následnému odpařování. Vlhkost vzduchu v místnosti se zvyšuje a dochází k pocitovému ochlazení a diskomfortu.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro snížení spotřeby elektřiny v domácnosti
different-winter-clothes-drying-radiator-indoor
Zdroj obrázku: Freepik

Plesnivění zdí i rozšíření alergenních výtrusů

Podzimní sychravé počasí vede mnohé domácnosti k tomu, že v rámci úspor přestávají větrat, protože se obávají úniku drahocenného tepla. Kombinace omezeného větrání a sušení vypraného prádla na radiátorech způsobuje zvýšení vlhkosti vzduchu a rozvoj plísní. Plesnivé zdi není jediné, co hrozí. Bohužel nejsou ohrožené jen stěny, podlahy nebo vlhčí místa v rozích, ale především obyvatelé daných prostor, protože plísně rozšiřují do prostoru alergenní výtrusy, které stojí za vznikem alergií, astmatu a dalších plicních onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Myčka není všemocná. Za špatně umyté nádobí nemůže spotřebič, ale naše typické chyby

Sušení prádla v zimě

A jak tedy sušit prádlo v chladném počasí, když se v domě nenachází sušárna nebo nelze věšet prádlo na šňůry v podkroví či na půdě? Nejvhodnější je pořídit rozkládací sušák na prádlo a vyprat vždy jen tolik kousků, kolik se na něj vejde. K tomu se doporučuje odstřeďovat na nejvyšší možné otáčky, před samotným umístěním na sušák je vhodné prádlo protřepat, aby se dostatečně provzdušnilo. Při sušení prádla je nutností častější větrání, aby nedocházelo ke zvyšování vlhkosti vzduchu v místnosti.

Zdroj: https://www.little-knights.co.uk/blogs/news/why-you-shouldn-t-dry-clothes-on-a-radiator
Přidat na Seznam.cz