Superpotravina dostupná každému: dýňová semínka jsou poklad, který čeká na objevení

Superpotravina dostupná každému: dýňová semínka jsou poklad, který čeká na objevení

Jsou drobná a nedoceněná. Zatímco dýně si jako zelenina pomalu získává popularitu tuzemských strávníků, semínka končí na kompostu, nebo v horším případě rovnou v koši. Je to škoda, protože semena dýně jsou pokladem, který stačí objevit. Jejich konzumace blahodárně působí na organismus a podle odborníků jsou prostředkem proti mnoha civilizačním chorobám. Navíc jsou zdrojem řady vitamínů, minerálů a antioxidantů, podle expertů jsou tak tuzemskou a levnou superpotravinou.

Výtečná svačinka v mnoha variantách

Jakým způsobem rychle a zdravě doplnit energii ve škole nebo v práci? Dýňová semínka jsou výtečnou možností, experti jsou přesvědčeni o jejich úžasných účincích na lidský organismus, proto je doporučují jíst samotná nebo jako doplněk k různým pokrmům. V jediné dýni se nachází až tisícovka semínek, která se liší velikostí a tvarem podle druhu dýně. Na trhu se vyskytují v různých úpravách včetně raw. Některé typy je možné konzumovat syrové, jiné musí být tepelně zpracované.

Mohlo by vás zajímat:  Na noc si dává mobil do nádoby, ze které běžně pije. Jeho důvody jsou překvapivé, ale logické
Zdroj obrázku: Freepik

Pokladnice prospěšných látek

Sníst několik dýňových semínek denně je jako otevřít truhlu s pokladem, ze kterého může lidské tělo čerpat potřebné živiny. Jsou totiž zdrojem snadno vstřebatelných bílkovin, kromě toho obsahují vitamíny E, C a B (B2, B6), minerálů, jako jsou hořčík, draslík, vápník, fosfor, mangan, měď, zinek nebo železo, a současně cenných polynenasycených mastných kyselin. Několik dýňových semínek denně pomůže s trávením, protože mají na 100 gramů až 18 gramů vlákniny. Přítomná aminokyselina tryptofan nadto napomáhá zlepšit usínání i samotný spánek.

Mohlo by vás zajímat:  Bernard se ptá na kvalitu piva zákazníků přímo u výčepu

Levná superpotravina pro každého

Žít zdravě je drahé? Ani náhodou, dýňová semínka jsou levná, přitom se mohou hrdě hlásit mezi superpotraviny. Podle odborných studií ovlivňují chod srdce a mohou chránit před rozvojem kardiovaskulárních chorob. Pravidelná konzumace těchto semínek umožňuje harmonizovat krevní tlak a snižuje výskyt mrtvice, vede k regulaci trávení a pozitivně působí na nervový systém. Zdravé zobání je klíčem k posílení imunity i k regulaci hladiny cukru v krvi, k tomu zlepší stav pokožky, vlasů a nehtů, dokonce pomáhá čistit střeva od parazitů. S ohledem na vysoký kalorický obsah se doporučuje jíst asi 30 gramů dýňových semínek denně.

Zdroje:
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-pumpkin-seeds
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9182978/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/303864
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2468227620303136
Přidat na Seznam.cz