Cutlery 948563 1920

Stříbrné příbory jsou dokonalým doplňkem každé slavnostní tabule. O jejich zářivý lesk je třeba pečovat

Stříbrné příbory najdeme v každé domácnosti, ale většinou se používají pouze na sváteční obědy nebo večeře. Jsou ozdobou každé sady nádobí, navíc takové stříbro nikdy nevyjde z módy a může vám sloužit i několik let. Jak ho ale vyčistit, aby krásně zářilo a zároveň se nezničilo? Můžete k čištění použít domácí prostředky.

Proč je nutné příbory čistit?

Stříbrné nádobí, pokud se nebude používat denně, může časem ztmavnout, nebo dokonce zrezivět. Pokud se o něj nebudete starat, časem nebude vhodné ho používat. K čištění přitom můžete použít nejen koupené prostředky, ale také ty domácí, které budou šetrné jak k samotnému nádobí, tak i k životnímu prostředí. Pomocí domácích prostředků bude čištění stříbra jednoduché a zbavíte se nejen rzi, ale také usazenin a dalších nečistot.

Mohlo by vás zajímat:  Nechtěně zabarvené prádlo lze ještě zachránit pomocí obyčejných domácích surovin

Pomoci může například jedlá soda s octem. Jsou to produkty, které patří mezi nejvýznamnější pomocníky v domácnosti. Stačí si připravit litr vody, do které dejte lžíci jedlé sody s octem. Do vody pak namočte stříbrné příbory a nechte je tam 15 minut. Poté opláchněte pod tekoucí vodou a osušte měkkým hadříkem. Jedlá soda odstraní rez. Použít můžete také bramborovou mouku s vodou. Vznikne past, kterou můžete natřít na příbory. I v tomto případě je pak opláchněte pod vodou, vyleštěte a uložte.

Mohlo by vás zajímat:  Slzení očí při krájení cibule předejde její vychlazení, namočení nože nebo speciální brýle
Zdroj obrázku: Pixabay

Stříbro uložte na suché a tmavé místo

Pomoci může také citronová šťáva. Odstraní zabarvení z příborů a také budou příbory krásně zářit. Na suchý hadřík stačí šťávu vymačkat, otřít s ní příbory a poté je vyleštit. Nakonec je otřete do sucha a dejte do šuplíku. Roztok kuchyňské soli zase vyčistí příbory do hloubky. Zakryjte misku alobalem, přidejte vařící vodu a lžíci soli. Příbory dejte do roztoku a nechte dvě hodiny působit.

Nakonec stříbro umyjte a osušte. Důležité je také vědět, jak stříbrné příbory skladovat, aby se nepoškodily. Pokud budou na tmavém a suchém místě, neztratí svůj lesk a budou připravené na další použití. Můžete je také zabalit do měkkého hadříku a dát do krabice.

Zdroj: https://www.epicurious.com/expert-advice/how-to-clean-silver-silverware-servingware-article
Přidat na Seznam.cz