Empty Plate Dish With Knife Fork Spoon Wooden Table

Stříbrné příbory dodají každé hostině na noblese, o jejich lesk však chce pečovat

Stříbrné příbory jsou již dlouhá staletí považovány za nejelegantnější a nejžádanější. Mají antibakteriální vlastnosti a ze slavnostní či vánoční tabule udělají dokonalý jídelní prostor ve velkém stylu. Takové příbory vytahujeme jen tehdy, pokud jde o nějakou zvláštní příležitost, běžně je tedy máme po celý rok zavřené ve skříni, nebude tedy od věci dodat stříbrnému příboru každý rok trochu toho lesku. Rádi vám prozradíme, jak toho docílíte bez profesionální pomoci.

Jak skladovat stříbrné příbory

Stříbrné příbory, ale i šperky, pokud je dlouhodobě nenosíte či je nepoužíváte, skladujte na tmavých a dokonale suchých místech. Místo balení do igelitových pytlů je dobré příbory uložit do nějaké vzduchotěsné krabice, nejlépe s látkovou výstelkou. A pokud takové podmínky stříbru zajistíte, za rok až je vytáhnete, nebudou zbarvené, rezavé či zčernalé. Nebudou totiž reagovat na vlhkost a kyslík, kvůli kterým mění barvu.

Mohlo by vás zajímat:  Vyčistit šperky můžeme i v pohodlí domova. Zaručenou metodou je aspirin, alkohol nebo kečup
Zdroj obrázku: Freepik

Šup s nimi do myčky, ale…

Je možné stříbrné příbory umýt i v myčce na nádobí, má to ale jeden háček. Stříbrné příbory by měly být vždy umístěné v koši na příbory, aby nepodléhaly rzi, a zároveň jim pořídit speciální čisticí přípravek, který by příbory nepoškodil. Ještě je třeba zdůraznit, že příbory by měly být chráněny před zbytečným vlhkem a po umytí by měly být okamžitě utřené co nejjemnějším hadříkem.

Jak stříbrné příbory čistit

Nejjednodušším způsobem, jak stříbrné příbory vyčistit, je odnést je k profesionálovi a nechat je tam pořádně vyleštit. To ovšem stojí v podstatě dost peněz, ale na druhou stranu máte čištění bez práce. U profesionálů také můžete koupit speciální chemické prostředky na čištění. Ovšem pokud vám nevadí trocha práce, domácí metody čištění budou stejně účinné a navíc i skoro zadarmo. Jedním z nejstarších čističů pro stříbrné příbory je citronová šťáva. Dokáže rozpustit nečistoty, zesvětlit povrch a účinně odstraní zčernání. Stačí vymačkat šťávu z citronu a pomocí hadříku z nejjemnějšího vlákna povrch příboru utřít. Následně příbory opláchněte teplou vodou a utřete do sucha. Stejně tak bude fungovat i zubní pasta nebo jedlá soda s octem.

Zdroj: https://www.merrymaids.com/cleaning-tips/diy/how-to-clean-silverware-with-household-items/
Přidat na Seznam.cz