Stisknutí některých tlačítek se může nepříjemně prodražit. I při vyšších cenách za energie lze ušetřit
Vložit prádlo do pračky a spustit program. Naplnit myčku a zahájit mytí. Spustit sušičku. Zapnout vyhřívání bojleru. Všechny tyto úkony mají jedno společné: jsou vysoce energeticky náročné, a rozhodně se vyplatí přemýšlet dříve, než se stiskne tlačítko. Mnohé domácnosti totiž mají v rámci svého smluveného tarifu dvě cenová pásma zahrnující vysoký a nízký tarif. Pro každou oblast a distributora platí jiné časy, které je rozhodně dobré znát, úpravou denního režimu a časovým rozvržením spouštění spotřebičů lze totiž ušetřit horentní částky.
Neplatí pro běžný tarif D02d
Na úvod je nutné upřesnit, že možnost nastavení nízkého a vysokého tarifu není možná pro bytovou sazbu D02d, která je pouze jednotarifová. U ostatních produktů většinou bývá možnost v určitých hodinách využívat vysoký nebo nízký tarif, přičemž hodiny se mohou měnit ve všední den i o víkendech a jsou rozdílné pro různé distributory. Zjistit, kdy se používá elektřina za nižší ceny, je naprosto klíčové pro dosažení adekvátních úspor, povětšinou je tato informace zadaná v internetovém účtu nebo na webových stránkách distributora.

Proč nepoužívat spotřebiče ve špičce?
Při dobíjení mobilního telefonu je jedno, v kolik hodin se připojí do elektrické sítě. U energeticky náročných spotřebičů však může být rozdíl obrovský, v nízkém tarifu bývají ceny i poloviční vůči špičkám. Vhodné je zjistit přesné časy a používat na spotřebičích časovače, které zapnou přístroj mimo špičku, nebo pořídit časové spínače do zásuvky. Právě toto řešení je ideální při napájení bojleru nebo při používání sušičky, myčky nebo pračky.
Kolik stojí praní? Záleží na energetické třídě!
Častou otázkou spotřebitelů je, na kolik peněz tedy přijde používání jednotlivých spotřebičů ročně. Údaj o spotřebě je uvedený na štítcích, které indikují energetickou třídu daného přístroje. Pro představu pračka třídy A má roční spotřebu 116 kWh, přičemž se počítá, že rodina vypere 200 cyklů, při zastropované ceně silové elektřiny jde tedy o částku přibližně 700 korun, ale je nutné ještě připočítat povinné příplatky za odběrné místo a jistič. U nižších tříd pak energetická náročnost stoupá, už v nižší třídě jsou náklady asi o 70 procent vyšší. Výměna spotřebiče za nový tak může ušetřit nemalou částku v rodinném rozpočtu.
Zdroj: https://nfp-energie.ch/en/projects/946/
