Dokonalá symbióza hub a rostlin prospěje i vaší zahradě. Mykorhizní vakcína je řešením vždy

Dokonalá symbióza hub a rostlin prospěje i vaší zahradě. Mykorhizní vakcína je řešením vždy

Symbiotické soužití půdních hub s rostlinami přispívá k jejich správnému růstu. V přírodě se tomuto jevu říká mykorhiza. V zahradách bohužel k tomuto jevu nedochází. Proto je dobré použít mykorhizní vakcínu. Tato vakcína zlepšuje celkový vzhled rostlin a kvalitu plodů, protože podporuje vegetaci.

Co znamená mykorhiza?

Mykorhiza probíhá především ve volné přírodě. Je to symbióza mezi kořeny rostlin a hyfami, což jsou vlákna hub. Hyfy rozšiřují kořenový systém rostliny a usnadňují příjem živin a vody přímo z půdy. Díky působení mykorhizy rostliny lépe a rychleji rostou. Rostliny se stávají odolnějšími vůči mrazu i nesprávnému pH půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Kávová sedlina dodá rostlinám živiny, obohatí kompost a odežene škůdce

K čemu slouží mykorhizní vakcína?

Protože je zahrada uměle vytvořena člověkem, neprobíhá zde symbióza kořenů rostlin a hub. Díky vakcíně toho ale můžeme dosáhnout. Primárním úkolem mykorhizní vakcíny je poskytnutí prospěšných hub půdě, kde jsou zasazené rostliny. Vakcína je k dostání v kapalné formě nebo v prášku. Kapalná forma je efektivnější a snáze se používá. Tato vakcína se dá využít pro okrasné rostliny, keře i ovocné stromy. Vakcína se používá pouze jednou, nejlépe na jaře nebo na podzim. Roztok aplikujeme co nejblíže kořenovému systému vybrané rostliny. Abychom zajistili vakcíně správné podmínky pro účinkování, je potřeba po dobu zhruba 2 měsíců přestat přihnojovat půdu.

Mohlo by vás zajímat:  Fuchsie přečkají na zahradě i největší mrazy. Kanadskou metodu musí znát každý milovník těchto květin
Zdroj obrázku: Freepik

Druhy mykorhizy

Existuje několik typů mykorhizy. Každý druh se používá na různé rostliny. Nejvíce oblíbený druh je určený pro jehličnany a vřesovce. Ve specializovaných prodejnách seženete mykorhizu na listnaté stromy, orchideje, růže a spoustu dalších. Pokud si nejste jistí, který druh máte zvolit, nezoufejte. Existuje i univerzální druh vakcíny.

Mykorhiza pro jehličnany

Jestliže pěstujete především jehličnaté stromy, měli byste sáhnout po mykorhize se speciálně vybranými ektomykorhizními houbami. Tento produkt se doporučuje primárně pro jalovec, smrk, borovici, jedli a další. Prostředek usnadní stromům vstřebávání základních živin.

Zdroj: https://mykoflor.pl/en/2017/04/24/why-invest-in-mycorrhization/
Přidat na Seznam.cz