Správně zvolené světlo v interiéru podpoří přirozený rytmus lidského organismu

Lidský organismus dlouhá léta fungoval na základě světla ze slunce. Přes den byl aktivní a v noci, kdy bylo světlo maximálně z ohně, byl lidský organismus v útlumu. Odpočíval a nabíral sílu na další den. Je to již 143 let od doby, kdy Thomas Alva Edison vytvořil první prototyp žárovky. Od té chvíle se život všem lidem na planetě doslova otočil vzhůru nohama. Nejenže mohli začít pracovat i v noci, ale díky tomuto vynálezu mohli svůj život žít opravdu naplno. Světlo je pro lidský organismus velmi důležité.

Jak tedy vybrat správné světlo a kdy použít světlo podobné ohni?

Správné světlo přes den je takové, které se co nejvíce přibližuje světlu ze slunce. Toto světlo nejméně ničí naše oči a dodává nejvíce energie našemu tělu. Proto odborníci doporučují zdržovat se co nejvíce venku, nebo alespoň u oken, kde na nás denní světlo dopadá. Pokud nemáme možnost být nablízku dennímu světlu, je vhodné, abychom si svítili bílým světlem. Přes den by bílé světlo mělo mít 2700 až 3000 kelvinů.

Mohlo by vás zajímat:  Chystáme se na Vánoce - vánoční osvětlení

V nočních hodinách, kdy již máme klidový režim, je vhodné světlo ztlumit na 1700–2200 K. Díky tomu se náš organismus dostane do klidového režimu. Nejvhodnější večerní osvětlení je podobné ohni. Pokud tedy chcete pro sebe a své blízké udělat to nejlepší, odborníci doporučují používat na večer staré retro žárovky. Nejen že dodají teplo, ale zároveň se barevností velmi přibližují barvám ohně (obsahují plné barevné spektrum).

Zdroj obrázku: Freepik

A kam světla v domě umístit?

Přes den je nejlepší svítit rozptýleným světlem. Světla tedy nedávejte přímo na strop, ale například na skříň, kdy světelný paprsek bude namířen na strop. Tím se světlo po místnosti rozptýlí a bude přirozenější. V noci má světlo udržovat relaxační atmosféru, proto je vhodné rozmístit méně teplých světel kolem sebe.

Pomozte svému tělu se lépe regenerovat a začněte správně využívat možnosti nových technologií. Různé druhy světelného svitu pomáhají šetřit oči, světlo také napomáhá lépe regenerovat a nabrat síly na další den. Nezapomeňte, že nejedna léčba probíhá právě díky světlu.

Zdroj: https://fluorescentmanlighting.com/blog/3+Tips+For+Choosing+The+Right+Interior+Lighting+For+Your+Home/208
Přidat na Seznam.cz