Správně vybrané závěsy pozvednou interiér a vdechnou mu jedinečné kouzlo

Správně vybrané závěsy pozvednou interiér a vdechnou mu jedinečné kouzlo

Závěsy neslouží jen k omezení světla či zneprůhlednění oken. S trochou nadsázky lze říci, že s výběrem závěsů stojí a padá výsledný styl interiéru. Bude váš byt působit luxusně a upraveně, anebo z něj budete mít nejasný tísnivý pocit a budete si připadat jako u chudých příbuzných? Ano, to vše dokáže zařídit správný či naopak špatný výběr závěsů. Nevěříte? I tato oblast bytového designu by se dala označit za samostatné odvětví.

Byt odhluční i zútulní

Ještě docela nedávno byly v módě namísto záclon a závěsů rolety či žaluzie. Na popularitě získaly zejména v 90. letech minulého století. I když jsou z hlediska omezení světelného průtoku velmi efektivní, interiéry jimi spíše trpěli. A nejde jen o vzhled. Zásadně se totiž absence látkových závěsů odrazila na nepříznivé akustice místností, které byly hlučné a nepříliš obyvatelné.

Mohlo by vás zajímat:  Ne vždy je na úklid dost času nebo nálada. Tyto triky vám usnadní práci
Zdroj obrázku: Freepik

Ve srovnání s roletami jsou závěsy tím nejjednodušším způsobem, jak dodat celé místnosti zajímavý a originální vzhled bez výrazně vysokých investic. Díky ladícím barvám a velkým geometrickým vzorům dokážou oživit obývací pokoj nebo ložnici a vkusně doplní i avantgardní kus nábytku. Díky tomu místnost opticky zateplí a zútulní. Při správné volbě jen díky tomuto jedinému kusu látky dokážete proměnit každou místnost v oázu klidu a relaxace.

Zohledněte sluneční záření

Při volbě závěsů do interiéru berte v úvahu předně proslunění konkrétního prostoru. Jestliže je v něm celodenně jen málo slunečního světla, zvolte závěsy v teplých, světlých barvách a z lehkých, až průsvitných látek. Z barev se hodí od čistě bílé přes béžové, krémové až po pastelové odstíny růžové či zelené. Díky nim bude prostor vypadat osvětlenější, teplejší a útulnější.

Mohlo by vás zajímat:  Plovoucí podlaha splní vysoké nároky na bydlení a zároveň se dobře udržuje
Zdroj obrázku: Freepik

Jestliže naopak do místnosti proniká denního světla dost, například jižně orientovanými okny, bude lepší zvolit méně průhledné a těžší zatemňovací závěsy, které vám pomohou v případě potřeby odstínit prudké sluneční paprsky. I tak se ale raději vyhněte příliš tmavým a studeným barvám, jako je tmavomodrá, antracitová či tmavě fialová. Lepší volbou jsou třeba světle šedé závěsy ze silnějšího materiálu.

Dbejte na detaily

Při nákupu závěsů nikdy nespoléhejte na svou paměť a barevný odstín raději vybírejte přímo doma, anebo s sebou vezměte vzorek barevného ladění místnosti. Dbejte také na to, abyste látky na záclony koupili dostatečné množství, aby bylo možné je důkladně nařasit. Vhodná délka je nejméně dvojnásobek šířky okna, lépe však trojnásobek. Stejně tak není vhodné šetřit na délce garnýže, aby shrnuté závěsy nepřesahovaly okna a nebránily tak průniku světla do místnosti.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-choose-curtains-5089323
Přidat na Seznam.cz