Správné skladování potravin předejde jejich kažení a zbytečnému plýtvání

Správné skladování potravin předejde jejich kažení a zbytečnému plýtvání

Skladování potravin vyžaduje jistá pravidla, aby byla zajištěna zdravotní nezávadnost jídla. Ta je nutné dodržovat také v domácnostech. Nejčastěji se k tomuto účelu využívá chladnička s mrazničkou. Ale také spíž, do které je možné dávat trvanlivější druhy potravin. Jak byste při skladování jídla měli postupovat a kde se dělá největší chyba?

Jak skladovat pečivo

K uložení pečiva v domácnosti slouží obvykle chlebník, kde může být při pokojové teplotě. Chléb je vhodné zabalit do čisté bavlněné utěrky a rohlíky dát do mikrotenového sáčku. Přitom je třeba kontrolovat, aby pečivo neplesnivělo. Je-li napadené plísní, je nutné ho vyhodit, protože je znehodnocené. Do igelitu není možné ukládat horké pečivo, čerstvě vytáhnuté z trouby, protože by zvlhlo a zplesnivělo. Vždy je nutné počkat, až pečivo vychladne.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte se natrvalo nepříjemného zápachu a osvěžte svůj domov oblíbenou vůní

Vejce patří do chladničky

V chladničce je na vejce zpravidla vyhrazeno místo na poličce ve dveřích. Přitom se jedná o nejméně vhodný prostor. Při každém otevření dveří jsou totiž vejce ochlazována, a rychleji tak mohou podlehnout zkáze. Přitom do chladničky vejce rozhodně patří. Je ale vhodné je vybalit z papírové krabice, na které se drží největší množství bakterií.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč nedávat do chladničky banány a rajčata

Řeklo by se, že když dáte do chladničky banány a rajčata, vydrží déle čerstvé. Kupodivu je to velký omyl, kterého se ale dopouští celá řada lidí. A pak se diví, že banány jim v chladném prostředí zhnědly, moučnatí a jejich chuť se stává bezvýraznou. Stejně na tom jsou rajčata. Skladujte je raději při pokojové teplotě ve spíži. Do ní patří také brambory, cibule a česnek.

Mohlo by vás zajímat:  Stop večeření na gauči! Chytře uspořádaná jídelna se vejde i do malého bytu

Jak skladovat kosmetiku

Kosmetickým prostředkům vůbec nevadí, když je máte na poličce v koupelně nebo na kosmetickém stolku v ložnici. Není třeba je dávat do chladničky. Vždyť ani v obchodech nejsou skladovány na chladném místě.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/food-safety-and-storage
Přidat na Seznam.cz