cisteni-koberce1

Špinavý koberec není nutné hodiny drhnout. Existuje efektivnější způsob, jak ho vyčistit

Rozlili jste na koberec nápoj, který na něm vytvořil nepěknou skvrnu? Nebo vás jen trápí zašlá a špinavá místa? Zapomeňte na hodiny strávené drhnutím koberce, kdy vám na něm stejně zůstane nepěkné zašedlé místo, stačí jednoduchý recept, který všechny skvrny rychle a snadno vyčistí.

Co budete potřebovat?

  • 1 šálek sušené levandule (případně pár kapek levandulového éterického oleje),
  • 1 šálek jedlé sody,
  • 1 šálek kukuřičného škrobu.
Zdroj obrázku: Freepik

Levanduli rozemelte a smíchejte s ostatními ingrediencemi

Pokud používáte sušenou levanduli, vložte ji do mlýnku a rozemelte ji na jemný prášek. Smíchejte ji s jedlou sodou a kukuřičným škrobem. Jestliže používáte éterický olej, nakapejte pár kapek do směsi sody a kukuřičného škrobu. V případě, že kukuřičný škrob nemáte po ruce, se dá použít i ten bramborový, bude mít stejný účinek.

Prášek nasypte do čisté, suché nádoby. Zašroubujte uzávěr a důkladně sklenici protřepejte. Poté prášek vysypte na postižené místo na koberci. Jemně ho vtlačte do zašpiněných vláken. Nechte působit asi hodinu a poté ho vysajte vysavačem. Společně se skvrnou z koberce zmizí i nepříjemný zápach a bude vypadat opět jako nový.

Mohlo by vás zajímat:  Nejvyšší čas pustit se do jarního úklidu. Vše zvládnete v klidu s jediným účinným prostředkem
Zdroj obrázku: Freepik

Rozhoduje rychlost zásahu

Pomoci si samozřejmě můžete i jinými domácími prostředky. Většinou se odvíjí od toho, jaký původ má vzniklá skvrna. Například na mastné skvrny od tuku nebo oleje můžete použít kosmetický tamponek namočený v technickém benzínu, kterým skvrnu potřete. Důležitá je zde rychlost, s jakou zasáhnete, se zaschlými mastnými skvrnami už toho bohužel příliš nenaděláte.

Skvrny od vína je zase vhodné co nejrychleji posypat kuchyňskou solí, krouživými pohyby zapracovat do skvrny a nechat chvíli působit. Pak můžete skvrnu vyčistit vodou nebo pracím prostředkem. Žvýkačka se dá z vláken koberce odstranit nožem nebo lžičkou. Pokud se vám to nedaří nebo pokud se bojíte jeho poničení, přiložte na žvýkačku kostku ledu a přetřete tamponem namočeným v metylalkoholu.

Zdroj: https://scratchmommy.com/diy-carpet-powder/
Přidat na Seznam.cz