Woman S Arms Wearing Golden Jewelry

Šperky získají díky domácím receptům ztracený lesk

Každá žena má svou šperkovnici, ve které se ukrývají poklady nastřádané za celý život. Náhrdelníky, několik párů náušnic, náramky nebo prsteny připomínají některé události, k tomu vypadají moc krásně. Tedy jen za předpokladu, že jsou dokonale čisté a už zdálky se blyští. Jak o šperky pečovat? Rozhodně není třeba s nimi běžet do nejbližšího klenotnictví, jejich očistnou kúru zvládne každá žena v domácím prostředí.

Na nečistoty s kartáčkem

Čím čistit zlaté nebo stříbrné šperky? Nezčernalé kousky se mohou vyleštit pomocí měkkého hadříku například z mikrovlákna. Nečistoty se mohou také odstranit pomocí starého zubního kartáčku a mýdla, kdy se po umytí musí jednotlivé kusy vytřít do sucha hebkou látkou. Rozhodně se nedoporučuje pro čištění používat zubní pasty s obsahem fluoru nebo chloru, protože tyto přísady mohou drahokamy znehodnotit.

Mohlo by vás zajímat:  Skvrny od vosku jsou velmi odolné, se správnou metodou ale zmizí ze všech povrchů
Zdroj obrázku: Freepik

Zářivý jas pomocí cibule

Jak opětovně rozzářit zlaté šperky? Na pomoc si lze vzít cibuli nebo citron. Vymačkanou šťávou se šperky potřou a následně se vyleští pomocí jemné tkaniny. Stejným způsobem funguje jablečný ocet. Mezi další populární metody patří použití sodovky v kombinaci s práškem do pečiva. Zlato se vloží do roztoku, po hodině se osuší pomocí hadříku nebo papírové utěrky. Špína a černota se mohou odstranit též sodovkou, kterou se klenot polije, na dané místo se nasype prášek do pečiva a pomocí kartáčku či hadříku se vyčistí, opětovně se musí opláchnout čistou vodou a dokonale vysušit.

Mohlo by vás zajímat:  Prach je nesmrtelný, s pár triky a změnami ho ale doma může být mnohem méně

Aspirinem na stříbro

A čím dodat lesk perlám po babičce? Leží často na dně šperkovnice, protože nejsou lesklé a vypadají staře, ale stačí je omýt roztokem vody se dvěma lžícemi tekutého mýdla a budou zase zářit. Šperk se musí vždy na závěr vyleštit a vysušit. To platí i u stříbrných kousků, kterým svědčí kombinace jedlé sody a vody. Pastou se vyčistí i začernání, případně se může ještě použít aspirin, který se rozpustí v nádobě s vlažnou vodou. Do ní se vloží šperky a po patnácti minutách se jen omyjí a osuší.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a25736/how-to-clean-jewelry/
Přidat na Seznam.cz