Fíkus benjamin potřebuje pravidelnou výživu. Hnojivo z droždí, piva nebo želatiny je ideální volbou

Fíkus benjamin potřebuje pravidelnou výživu. Hnojivo z droždí, piva nebo želatiny je ideální volbou

Fíkus benjamin snad nechybí v žádné domácnosti, je dekorativní pokojovkou, která navíc funguje jako přírodní čistička vzduchu. Benjamin sice není příliš náročný na péči, přesto už podle jména je zřejmé, že si užívá pozornosti pěstitelů. Když se mu něco nelíbí, dá to najevo. A jak jinak než shozením listů. Právě opadávání listů je známkou toho, že se rostlina necítí komfortně a je potřeba zasáhnout. U benjamina pak platí, že hnojit se musí též v průběhu zimy. A jaká hnojiva jsou nejúčinnější? Rozhodně ta domácí!

Přírodní dekorace, která nezklame

Fíkovník drobnolistý nebo fíkus benjamin či jen lidově benjamin dokáže zútulnit interiér a je výtečnou čističkou vzduchu, protože odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen nebo toluen. Při jeho pěstování je zásadní umístění, protože je velmi citlivý na průvan i přímé sluneční paprsky, také mu škodí příliš suchý vzduch, což je problém hlavně v zimním období po zahájení topné sezóny. Při změnách shazuje listy, rychle ale nasazuje nové, když získá opětovnou rovnováhu. Listy mohou též opadávat v případě nedostatečné nebo nepravidelné menší zálivky, ale také při nedostatku živin. Jaká hnojiva jsou nejvhodnější?

Mohlo by vás zajímat:  Mít doma jen jednu roli papírových utěrek je chyba. V mnoha situacích jsou nejlepší řešení
Zdroj obrázku: Freepik

1.    Droždí

Kvasnice jsou ingrediencí, kterou má v chladničce každá hospodyňka. Při pečení koláče nebo buchet často zbyde malý kousek. Právě ten stačí pro přípravu hnojiva, které je bohaté na draslík a hořčík, tyto prvky posilují kořenový systém a podporují růst. Kousek droždí přibližně o velikosti jednoho centimetru se zalije trochou teplé vody a přidá se krapet cukru. Směs se nechá odležet a poté se aplikuje ve dvou litrech vody namísto zálivky.

2.    Pivo

Tradiční mok jako hnojivo? Přesně tak, světlé pivo je ideální pro povzbuzení vitality rostlin včetně fíkusů. Míchá se v poměru 1 : 1 a aplikuje se přímo ke stonkům. Fíkusy lze roztokem též pokropit.

3.    Želatina

Gumové medvídky nebo želé milují zejména děti, proto mnoho hospodyněk vytváří dezerty s ovocem zalitým želatinou. Zbylou želatinu docení naopak pokojovky, benjaminy především, pro které funguje jako hnojivo, obsahuje totiž dostatečnou dávku dusíku, prvku, který je pro zelené rostliny nezbytný. Jedna lžíce želatiny se rozpustí v litru horké vody, dokonale se rozmíchá a po zchladnutí a zředění dalším litrem vody se aplikuje na fíkusy jednou za tři až čtyři měsíce.

Zdroj: https://plantura.garden/uk/houseplants/ficus-benjamina/ficus-benjamina-care
Přidat na Seznam.cz